Podwyżkę spółka tłumaczy m.in. gwałtownym wzrostem cen energii, która w stosunku do roku 2008 wzrosła o 30 proc. Podwyżka cen biletów nie będzie dotyczyła ofert promocyjnych takich jak: "Bilet do Otwocka", "Bilet dobowy" oraz ofert specjalnych: Radom-Drzewica oraz Warszawa-Płock.

Od 1 marca podróżni korzystający z KM będą mogli skorzystać z nowych ofert. Jedną z nich jest tak zwany "Bilet trzydniowy KM". Bilet ważny jest przez trzy dni, tj. do godziny 24 trzeciego dnia.Koleje Mazowieckie poinformowały także, że w związku z modernizacją linii kolejowej nr 9 (E65) Warszawa-Iłowo wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Odwołanych ma zostać pięć pociągów relacji Warszawa*Nasielsk*Warszawa; trzy pociągi relacji Warszawa-Ciechanów*Warszawa; jeden pociąg relacji Warszawa-Iłowo; trzy pociągi na odcinku Nasielsk-Iłowo; osiem pociągów na odcinku Modlin*Nasielsk oraz wszystkie pociągi relacji Warszawa-Wieliszew/Tłuszcz-Warszawa.

Za część odwołanych pociągów będzie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza. Uruchomione zostaną dodatkowe pociągi skomunikowane z komunikacją zastępczą.Koleje Mazowieckie to samorządowa spółka kolejowa działająca na obszarze województwa mazowieckiego. Codziennie uruchamia 700 pociągów. W roku ubiegłym KM przewiozły prawie 50 mln pasażerów. Przewoźnik istnieje na rynku od roku 2005.