Na narty w Polsce

Reklama

W końcu marca jeszcze można spróbować załapać się na zimowe szaleństwo. Śnieg jeszcze leży, czynne są i wyciągi, i całe narciarskie zaplecze. A gdyby zima jednak nie dopisała, buty narciarskie można zamienić na trekingowe i wybrać się na górską wędrówkę. Na długie wędrówki jeszcze za wcześnie, jednodniowe wyprawy mogą być w sam raz na inaugurację sezonu.

• Wyjazd w góry da możliwość wzięcia udziału w drogach krzyżowych odbywających się od stuleci w Wielki Piątek. To właśnie na południu Polski znajdują się te najsławniejsze Kalwarie umiejscowione przy większych kompleksach klasztornych, w taki sposób, by jak najwierniej odzwierciedlały układ wzgórz starej Jerozolimy. Najstarszą i najsławniejszą jest położona na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego Kalwaria Zebrzydowska. Innymi sławnymi Kalwariami położonymi na południu Polski są Pacławska na Pogórzu Przemyskim, Krzeszowska w Sudetach oraz w miejscowości Radziechowy w Beskidzie Śląskim, zwana też Golgotą Beskidów.

• Oprócz tradycyjnych obrzędów związanych z obchodami Wielkanocy górale organizują wiele dodatkowych atrakcji mających raczej świecki charakter. Jednym z nich są zawody o Jajo Wielkanocne organizowane w Niedzielę Wielkanocną na Suchym Żlebie na Kalatówkach. Wszyscy zawodnicy biorący w nich udział mają stroje i sprzęt pochodzące z epoki, gdy szusowało się na drewnianych nartach, a kijki były z bambusa.

• Kilkudniowy pobyt w górach nie jest drogi. Cena nie przekracza tysiąca złotych za osobę, a zwykle można znaleźć coś tańszego. Pobyt w Beskidzie Żywieckim z wieloma atrakcjami (poznawanie lokalnych tradycji wielkanocnych, liczne wycieczki, wieczorne biesiady przy ognisku) kosztuje niespełna 700 zł. W Zakopanem ceny noclegów dla jednej osoby bez wyżywienia w pokojach dwuosobowych zaczynają się od 30 zł, ale mogą też przekroczyć 100 zł. W Bieszczadach i Sudetach ceny noclegów są podobne jak w Tatrach – zaczynają się od 20 – 25 zł. Informacje na temat bazy noclegowej znajdziesz na stronach internetowych regionów:

www.sudety.info.pl

www.bieszczady.pl

www.zakopane.pl

www.gory.com.pl

www.e-gory.pl

Nad morzem

Co prawda marcowej kąpieli w Bałtyku zażywają tylko morsy, ale spacer po plaży może dać wiele przyjemności. Na polskim wybrzeżu jest wiele miejsc, które warto odwiedzić: zabytkowe kościoły, latarnie morskie, skanseny.

• Nie ma tu aż tylu Kalwarii jak na południu, ale można poczuć lokalny, kaszubski klimat. Najsłynniejszym miejscem na Pomorzu, gdzie od ponad 300 lat w Wielki Piątek odbywają się misteria Męki Pańskiej, jest Wejherowo nazywane duchową stolicą Kaszub. Drugim takim miejscem jest powstała na początku ubiegłego wieku Kalwaria Wielewska niedaleko Kościerzyny.

• Ceny noclegów nad morzem zaczynają się od 20 – 30 zł za osobę i mogą przekraczać 100, a nawet 200 zł za nocleg. Oferta wielkanocna jest nieco skromniejsza niż w górach, zwykle zawiera świąteczne śniadania w Wielką Sobotę i Niedzielę oraz zabawy dla dzieci. Cena pięciodniowego pobytu wynosi ok. 500 – 600 zł. Szczegółowe informacje na temat noclegów nad morzem można znaleźć na stronach internetowych:

www.nadmorze.pl

Reklama

www.morze.turystyka.pl

www.morze.turystyka.org.pl

Nad jeziorami

Warmia i Mazury drzemią o tej porze roku. Ale jeziora i lasy zawsze znajdą amatorów, nawet wczesną wiosną.

• Na Warmii w miejscowości Głotowo (w powiecie olsztyńskim) znajduje się XIX-wieczna Kalwaria, w której w Wielki Piątek odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa.

• Ceny pobytów na Mazurach są nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju o tej porze. Miejsca w pokoju 2-osobowym można znaleźć za 20 zł, a nawet taniej. Wczasy z atrakcjami wielkanocnymi są także tańsze: ciekawą ofertę można znaleźć już za 330 zł. W programie świąteczne śniadania i kolacje, wieczorne ogniska, konkursy dla dzieci i celebrowanie lanego poniedziałku. Wykwintne święta czekają na gości średniowiecznego zamku w Rynie. Cena pobytu to 870 zł za 4 dni. Informacje dotyczące bazy noclegowej można znaleźć na stronach internetowych:

www.mazury.info1.pl

www.mazury.popracy.pl

www.euromazury.pl

www.mazury-noclegi.pl

Wielkanoc egzotyczna

Na kilkudniowe egzotyczne ferie najchętniej wybieramy Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Grecję czy Tunezję. Trochę rzadziej dalekie, egzotyczne podróże do Meksyku, na Karaiby czy do Tajlandii. W latynoskich rejonach lokalne tradycje wielkanocne są silnie ugruntowane i turysta nie dość, że odpocznie, to ma jeszcze szansę zobaczyć na własne oczy, jak obchodzi się święta w dalekich i egzotycznych kulturach.

• Ale nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, by przeżyć święta inaczej. Najbliższe kraje to Litwa, Słowacja czy Czechy. Za 500 zł można spędzić cztery dni w Wilnie, gdzie oprócz zwiedzenia samego miasta można zapoznać się z prawdziwie kresowymi obyczajami. Podobnie wyglądają ceny wielkanocnych pobytów u naszych południowych sąsiadów.

• Oferty podróży do dalszych miejsc egzotycznych, jak np. Meksyk, Karaiby czy Tajlandia, znajdziesz na stronach internetowych biur podróży, m.in.:

www.eximtours.pl

www.twojepodroze.com.pl

www.tui.pl

www.wakacje.pl

• Informacje pomocne przy planowaniu wyjazdów wielkanocnych do naszych sąsiadów (Litwa, Czechy, Słowacja) są na stronach internetowych:

www.wilejka.pl

www.traveliada.pl

www.slowacja.biz.pl

• Oferty biur podróży do najpopularniejszych miejsc zagranicznych wojaży (Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Tunezja, Grecja) można znaleźć m.in. na stronach internetowych:

www.itaka.pl

www.alfastar.com.pl

www.orbis.com.pl

W Alpach na dwóch deskach

Wczesne święta wielkanocne są dla narciarskich zapaleńców pokusą, by wybrać się w Alpy. Mimo wiosennej pogody w wyższych partiach gór śniegu nie zabraknie. Popularnym wiosennym kierunkiem narciarskim jest Francja. W pełni sezonu ceny są tu wyższe niż w Austrii czy we Włoszech, jednak w marcu zdecydowanie spadają.

• Są osoby, które od lat jeżdżą na narty tylko do Francji i tylko w marcu. Najwięcej Polaków odwiedza Trzy Doliny z Val Thorens i Les Menuire, ośrodek La Plagne, Les Deux Alpes i Portes du Soleil na granicy ze Szwajcarią.

• W Szwajcarii popularnością cieszą się Les Quatres Valees z Verbier i Zermatt w cieniu wspaniałego Matterhornu.

• Można liczyć na śnieg również we włoskich Dolomitach, gdzie chętnie wybieramy nieco tańszy od sąsiednich ośrodek Folgarida-Marilleva, w którym trasy nie schodzą niżej niż 1400 metrów lub Maso Corto w Val Senales.

• W Austrii największym zainteresowaniem wiosną cieszą się te ośrodki, w których można pojeździć na lodowcach – a więc Europa Sport Region z Kitzsteinhorn, Dolina Ziller z lodowcem Hintertux i Stubaital. Tam można jeździć aż do lata.

• Narciarski wypad w Alpy w czasie Wielkanocy nie różni się ceną od tych w ciągu roku, która zamyka się w dość szerokich widełkach między 1000 a 2000 zł. Informacje o wielkanocnych wyjazdach narciarskich są na stronach internetowych:

www.otium.pl

www.bestwellness.com

www.ski-planet.pl

ww.narty.francja.pl

www.narty.pl

Miejsca szczególne

• Miejscem szczególnym w czasie Wielkanocy jest Ziemia Święta. W Jerozolimie znajduje się Bazylika Grobu Pańskiego wybudowana w miejscu, gdzie pochowano ciała Chrystusa. To właśnie w tym mieście co roku odbywają się drogi krzyżowe, dokładnie w tych samych miejscach co prawdziwe wydarzenia sprzed dwu tysięcy lat. Udział w nich na pewno zostanie w pamięci. Do Izraela można pojechać na 7 dni za ok. 2 tys. zł.

• Pobyt w Ziemi Świętej w czasie Wielkanocy organizują m.in. biura podróży:

www.dobrepodroze.pl

www.patrontravel.pl

www.sigma-travel.com.pl

• Święta wielkanocne na Wyspie Wielkanocnej mają specyficzny urok. Ten skrawek lądu pochodzenia wulkanicznego ma nieco większą powierzchnię niż Częstochowa. Leży na południowym Pacyfiku i jest najbardziej odosobnioną wyspą na świecie. Od najbliższego zamieszkanego terytorium dzieli ją ponad 2 tys. km. Nazwę zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi Jacobowi Roggeveenowi, który odkrył ją w Niedzielę Wielkanocną 1722 r. Tubylcy pochodzenia prawdopodobnie polinezyjskiego, którzy ją zamieszkiwali, nazywali ją Rapa Nui, czyli pępek świata. Szczególną sławę zawdzięcza około 900 skalnym posągom zwanym moai. Wyspę Wielkanocną odwiedza rocznie ok. 30 tys. turystów. Są to zwykle krótkie, kilkudniowe wycieczki. Wyjazd taki jest zwykle jednym z punktów wyprawy objazdowej po Chile i Argentynie. Nie jest to tania impreza, jej koszt może sięgać kilkunastu tysięcy złotych.

• Biura podróży, które w ofercie mają wycieczkę na Wyspę Wielkanocną:

www.traveligo.pl

www.easygo.pl

www.tanie-wycieczki.pl