W bazie wiejskich obiektów noclegowych w Małopolsce znajduje się obecnie około 1 tys. gospodarstw. 218 z nich jest skategoryzowanych. Udało się już stworzyć szlak "Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami".

Reklama

"Obecnie przygotowujemy kolejną specjalizację. Do końca 2010 r. zostaną wyselekcjonowane obiekty agroturystyczne, które w sposób szczególny są przyjazne dla małych turystów. W ten sposób powstanie szlak skierowany do rodzin z dziećmi" - zapowiada Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za stworzenie tej oferty.

Obiekty agroturystyczne przyjazne maluchom mają w swojej ofercie m.in. ogród z placem zabaw, miejsce do rozpalenia ogniska, boiska, stół do tenisa, piłkarzyki. Ich właściciele przygotowują dla dzieci programy edukacyjne dotyczące np. życia na wsi dawniej czy produkcji żywności. Wiele gospodarstw już teraz oferuje to gościom.

Jak podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda "turystyka wiejska jest jednym z priorytetowych kierunków rozwoju turystyki w Małopolsce". "Naszym celem jest pokazanie, że wypoczynek na małopolskiej wsi jest wyjątkowy i można połączyć go ze zwiedzaniem wielu atrakcji dostępnych w całym regionie" - mówi Zegzda.

Władze województwa wspierają powstawanie i promocję specjalistycznej oferty agroturystycznej, skierowanej m.in. do grzybiarzy, wędkarzy, miłośników koni, narciarzy czy rowerzystów. Gospodarstwa przyjazne dzieciom to kolejna odsłona akcji zachęcającej turystów do odwiedzenia Małopolski.

Wcześniej wyodrębniono 68 obiektów przyjaznych narciarzom oraz szlak "Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami". Na szlaku tym przygotowanym przez Sądecką Organizację Turystyczną położone są 22 gospodarstwa zajmujące się uprawą ziół. Turyści mogą spróbować m.in. dań regionalnych, przetworów oraz likierów i nalewek przygotowywanych na bazie roślin leczniczych. Niektóre z gospodarstw mają także ofertę zabiegów odnowy biologicznej, opartych na kuracjach ziołowych.