W podróż zatytułowaną "Słowiańskie marzenia" pociąg wyruszył kilka dni temu z Wenecji. Skład liczący 17 wagonów ze 102 pasażerami na pokładzie zatrzyma się jeszcze w Wiedniu i Bańskiej Bystrzycy. 12 lipca w samo południe wjedzie na peron pierwszy Dworca Głównego w Krakowie.

"To ten sam odrestaurowany Orient Express, który w XIX i XX wieku przemierzał pierwszą transeuropejską linię między Paryżem a ówczesnym Konstantynopolem. Tylko nazywa się nieco inaczej: Venice Simplon-Orient Express. 25 lat temu obecny właściciel pociągu kupił oryginalne wagony, odrestaurował je i organizuje sentymentalne podróże po Europie" - mówi Piotr Smagur z biura Intercrac, odpowiedzialnego za pobyt legendarnego składu w Polsce. - "Kursuje po Europie na różnych trasach, najczęściej z Calais przez Paryż do Wenecji. Raz do roku przemierza historyczny odcinek do Stambułu. W Polsce zatrzyma się po raz pierwszy. Nie będzie jednak możliwości zwiedzania wnętrz wagonów."

"W Krakowie Venice Simplon-Orient Express będzie stał dwa dni. Z dworca podróżni pojadą dorożkami na przejażdżkę po Rynku i Starym Mieście. Potem odwiedzą jeszcze m.in. kopalnię w Wieliczce, Zakopane, Oświęcim. 14 lipca odjadą do Warszawy, gdzie zwiedzą Starówkę i Zamek Królewski, a następnego dnia wyruszą do Malborka, aby podziwiać krzyżacki zamek" - relacjonuje Piotr Smagur.

W drodze powrotnej pociąg przejedzie bez zatrzymywania się przez Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Wałbrzych. Zmierzać będzie do Pragi, gdzie zakończy bieg.

Biletów na tę ekskluzywną podróż już od dawna nie ma, mimo że były bardzo drogie - kosztowały 6 tys. euro.
Orient Express to symbol prawdziwego luksusu. Obsługa jest do dyspozycji pasażerów przez 24 godziny na dobę. Potrawy w trzech restauracjach przygotowywane są ze świeżych składników przez francuskich kucharzy. W menu można znaleźć np. jagnięcinę z curry, kardamonem i czosnkiem. Fachową obsługę zapewniają włoscy kelnerzy. Podróżni codziennie mają zapewnioną popołudniową herbatę z dostawą do przedziału, kieliszek szampana i pół butelki wina. Mogą też odpocząć w barze z muzyką na żywo, a zakupy zrobić w butiku z biżuterią oraz luksusowymi przedmiotami związanymi z legendarnym pociągiem.

Wycieczka Orient Expressem to dla wielu ludzi podróż życia. Podróżowały nim sławne gwiazdy filmowe, osobistości świata polityki, królowie. Wśród nich byli członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, aktorzy John Travolta, Marlon Brando, Liza Minnelli. Pisarka Agatha Christie umieściła tu akcję jednej ze swych najsłynniejszych powieści "Morderstwo w Orient Expressie".

Kto podróżuje składem, który odwiedzi Polskę? "To są informacje poufne, trzymane w wielkiej tajemnicy" -odpowiada tajemniczo Piotr Smagur. Warto jednak wyjść na dworce, gdzie pociąg się zatrzyma, by zobaczyć legendarny skład.
Reklama