"W Mazowieckiem latem tonie ponad 50 osób. To najwięcej w kraju, choć w porównaniu do innych województw nie mamy dużej liczby kąpielisk" - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

Reklama

W ubiegłym roku przy dzikich plażach, w miejscach występowania niebezpiecznych wirów ustawiono specjalne znaki informujące o niebezpieczeństwie kąpieli. Wojewoda podkreślił, że tych miejscach nikt nie utonął. W tym roku mają zostać wytypowane miejsca, w których nikt nie powinien kąpać się bez nadzoru. Łącznie takich miejsc ma być wskazane 45. Kozłowski poinformował także, że do października na Zalewie Zegrzyńskim pływać będzie wodna karetka. Podobna w przyszłym roku ma pojawić się w Płocku.

Zastępca mazowieckiego komendanta policji podinsp. Rafał Batkowski zaapelował do rodziców i opiekunów, by sprawdzali, czy kąpieliska, nad którymi przebywają ich dzieci, są bezpieczne i czy są pod kontrolą dorosłych. Przestrzegał przez kąpielami w miejscach do tego niewyznaczonych, w których nie ma ratownika oraz przed wypoczynkiem nad wodą pod wpływem alkoholu.

Zapowiedział też wzmożone kontrole na drogach - dzięki temu bezpieczniejszy ma być dojazd do miejsc wypoczynku. "Na drogach będzie więcej policjantów, bo w zeszłym roku zanotowaliśmy o ponad 30 proc. więcej wypadków niż w roku 2008. Zginęło w nich 128 osób, w tym 15 dzieci" - powiedział. Podczas konferencji przypomniano, że od tego roku obowiązują nowe zasady rejestrowania wypoczynku dzieci przez kuratora oświaty. Obecnie organizator tylko rejestruje go w centralnej bazie krajowej. Oznacza to, że rodzice powinni dokładniej sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje.

Ogólnie dostępne dane w krajowym rejestrze zawierają nazwę organizatora, numer zaświadczenia, liczbę uczestników oraz termin i miejsce wypoczynku. Organizator wypoczynku potwierdza fakt rejestracji w wersji papierowej w kuratorium oświaty, na terenie którego ma siedzibę.

Jak powiedział kurator Karol Semik, tylko w samej Warszawie do mazowieckiego kuratorium wpłynęło w tym roku 855 wniosków o rejestrację organizatora wypoczynku. Informacje wprowadzane do rejestru pozwalają jednak jedynie zweryfikować dane formalne, wymagane przepisami prawa. W tym roku organizatorzy nie muszą bowiem przedstawiać tzw. karty kwalifikacyjnej obiektu, w którym mają wypoczywać dzieci, poświadczanej w latach ubiegłych m.in. przez straż pożarną, sanepid i nadzór budowlany.

Czytaj dalej >>>Wykaz zarejestrowanych organizatorów prowadzących turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży znajduje się na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl. Podczas wakacji kontrolowane będą także autokary przewożące dzieci do miejsc wypoczynku. Policja i Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i wyposażenie, w dwóch punktach kontroli w Warszawie - na Torwarze i przy Sali Kongresowej. Stałe punkty kontroli uruchomione zostały także w Radomiu, Płocku i Sochaczewie. O przeprowadzenie kontroli najlepiej wnioskować z dwu, trzydniowym wyprzedzeniem - pozwoli to uniknąć kolejek.

W piątek 25 czerwca punkt przy Torwarze będzie działać w godzinach 14-21, a przy Sali Kongresowej w godz. 14-20. W sobotę 26 czerwca kontrole przy Torwarze będą odbywać się między 5.30 a 22, a przy Sali Kongresowej - między 5.30 a 12.30. Dzień później w godzinach 5.30-19 będzie funkcjonować punkt przy Torwarze. W każdy wtorek i czwartek podczas wakacji kontrole na parkingu przy Torwarze inspektorzy ITD będą prowadzić w godzinach 6.30-9.30 lub do ostatniego autokaru.

Na kontrolę można umówić się także w miejscu odjazdu dzieci. W tym celu należy zadzwonić po numer 22 603 77 18; działa on w weekendy w godzinach 9.30-5.30, a w dni robocze - między 8 a 16. Całą dobę czynny jest też numer 22 603 77 55. Przyjmowane są pod nim zgłoszenia, gdy nie jest wystawiony posterunek przy Torwarze oraz gdy nieczynny jest poprzedni numer telefonu.

W oddziałach terenowych zapotrzebowanie na kontrolę należy zgłaszać w godzinach 8.30-15; numer telefonu w Płocku to 24 262 64 54, w Ciechanowie - 23 672 53 71, w Radomiu - 48 363 51 87, a w Siedlcach - 25 632 38 08.

Zastrzeżenia sanitarne związane z organizowanym na Mazowszu wypoczynkiem można zgłaszać pracownikom powiatowych stacji Sanepidu lub do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie - w dniach powszednich pod numerem telefonu 22 432 10 24 w godzinach od 8 do 15, a w pozostałych dniach - po numerem 502 171 171.

Wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci w trakcie wakacji można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem www.mazowieckie.pl. W zakładce "Bezpieczne wakacje - podręcznik" znajdują się m.in. przydatne numery telefonów oraz praktyczne porady dla rodziców.