Burmistrz dotkniętego przez powódź Sandomierza Jerzy Borowski wielokrotnie powtarzał, że zabytkowa część miasta nie ucierpiała i czeka na turystów, którzy są teraz miastu jeszcze bardziej potrzebni.

Reklama

Turniej, który odbywa się rokrocznie w Sandomierzu, obejmuje m.in.: zmagania łuczników, kuszników, pieszych, walki na miecze i topory, turniej bardów i pokazy tańca dworskiego oraz parady dworu Księstwa Sandomierskiego i chorągwi wojsk sandomierskich.

Będzie można także zobaczyć pokazy taktyki i techniki walk XV-wiecznych formacji wojskowych: halabardników i pikinierów oraz artylerii dawnej. Turniejowi towarzyszą pokazy konne, "żywe szachy" i muzyka z epoki.

Bohaterem turnieju jest pochodzący z pobliskiego Garbowa, najznakomitszy rycerz średniowiecznej Europy - Zawisza Czarny. Odbędzie się m.in. turniej konny z udziałem bohaterów bitwy grunwaldzkiej: Zawiszy Czarnego, Jana Farureja z Garbowa, Dobiesława z Oleśnicy, Powały z Taczowa, Mszczuja ze Skrzynna.

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można obejrzeć m.in. liczne stoiska rękodzieła artystycznego twórców z różnych zakątków Polski. Wokół sandomierskiego Ratusza staną drewniane kramy, na których rzemieślnicy i artyści będą prezentowali swoje prace.

W sobotni wieczór zagra kapela Trebunie Tutki. W niedzielę - w ramach ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzecz powodzian - wystąpi zespół Atmosfera.