W ubiegłym roku na wycieczki zagraniczne wyjechało około 100 tysięcy seniorów. W tym roku może być ich nawet o kilkanaście procent więcej. Na ten rosnący segment coraz mocniej stawiają biura podróży. Seniorzy mają dodatkową zaletę – chętnie wyjeżdżają poza ścisłym sezonem, dzięki czemu hotele mają więcej niż dotychczas rezerwacji w mniej popularnych terminach. Korzystają na tym biura podróży, zwiększające swoją ofertę w innych niż letnie miesiącach.

Reklama

"Spodziewamy się, że zimą wyjedzie z nami pięć razy więcej seniorów niż przed rokiem. Przygotowaliśmy w sumie 5,5 tys. miejsc dla tej grupy klientów" - mówi Piotr Czorniej z Exim Tours, które w zeszłym roku zimą obsłużyło łącznie 60 tys. osób. "W listopadzie trudno już o wolne miejsca" – mówi Adrianna Rudaniecka z internetowego biura podróży Traveliada.pl.

Jak wyjaśniają biura podróży, prawdziwy boom na turystykę dla seniorów rozpoczął się zimą ubiegłego roku. Wówczas został zorganizowany program Travel Senior, wspierany przez rząd Hiszpanii. W ramach akcji władze tego kraju dopłacały do każdego wyjazdu około 150 euro. Zainteresowanie było tak duże, że większość miejsc została wyprzedana praktycznie tuż po uruchomieniu programu. W tym roku program jest kontynuowany. Obecnie nawet te biura, które w zeszłym roku nie zdecydowały się na uczestnictwo, biorą udział w drugiej edycji. W zasadzie dołączyli do niego wszyscy więksi touroperatorzy.

"W tym sezonie przystąpiliśmy do programu Travel Senior. W ramach oferty seniorzy będą mogli spędzić zimowy urlop w Hiszpanii na Costa del Sol i Costa de la Luz w czterogwiazdkowym hotelu już od kwoty 393 euro za 7 dni" - mówi Magda Plutecka-Dydoń z Neckermanna. W tej firmie osoby po 55. roku życia stanowią już 10 proc. klientów.

Exim Tours poszło o krok dalej. Nie tylko przystąpiło do programu Travel Senior, ale także opracowało własną dodatkową ofertę, dla której zdobyło dofinansowanie z biur ds. turystyki w Hiszpanii oraz Tunezji. " Proponujemy seniorom wakacje za pół ceny, czyli o 50 proc. taniej, niż wynosi koszt wycieczki w katalogu" - wyjaśnia Piotr Czorniej z Exim Tours.

Co więcej, seniorzy mogą wybrać wyjazd nie tylko na jeden czy dwa tygodnie, ale także na dłużej, nawet na sześć tygodni. Przykładowo: dwa tygodnie pobytu w jednym z czterogwiazdkowych hoteli w tunezyjskim Sousse z dwoma posiłkami kosztują 1469 zł, natomiast trzytygodniowy pobyt w hotelu trzygwiazdkowym to koszt 1879 zł. Na własny program postawiła również Itaka, która dopiero w tym roku opracowała ofertę specjalnie przeznaczoną dla seniorów.

"Proponujemy wczasy w Andaluzji i Maladze w Hiszpanii. Udzielamy seniorom dodatkowo 500 zł zniżki obok tej, która przysługuje w ramach przedsprzedaży wszystkim klientom. Obecnie ten rabat sięga maksymalnie 30 proc." - mówi Adam Banczerowski, dyrektor ds. rozwoju i nowych projektów w Itace. Dodaje, że samoloty na 189 osób będą kursowały do Hiszpanii raz w tygodniu. 40 proc. miejsc jest przeznaczonych dla seniorów.

Neckermann także kusi seniorów zniżkami wynoszącymi 20 proc. Dodatkową atrakcją są często wycieczki fakultatywne wliczone w cenę wyjazdu. "Proponujemy dwie wycieczki seniorom. Pierwsza daje możliwość poznania krajobrazu danego regionu, a druga kultury" - wymienia Piotr Czorniej z Exim Tours.Oprócz tego firma zapewnia seniorom opiekę rezydentów, którzy dyżurują częściej niż przy wycieczkach dla młodszych klientów.