Z powodu upału krakowskie pogotowie ratunkowe ma coraz więcej zgłoszeń o zasłabnięciach i omdleniach. Od czwartku do niedzieli było ponad 100 takich przypadków, od początku lipca ponad 300 - powiedziała PAP rzeczniczka krakowskiego pogotowia Barbara Grzybek-Korgól.

Reklama

Do czasu aż do poszkodowanego dotrze karetka dyspozytorzy mają udzielać wskazówek osobie, która jest przy poszkodowanym, co robić w przypadku zasłabnięcia.

Władze miasta zdecydowały w poniedziałek o ustawieniu koło Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym beczkowozu z wodą pitną. Woda będzie wydawana do godzin popołudniowych, przez cały okres upałów. Na stronie internetowej krakowskich wodociągów można znaleźć wykaz kilkudziesięciu studni i zdrojów ulicznych.

Według IMiGW wysokie temperatury, dochodzące do 32 st. C, mają się utrzymywać w Krakowie do czwartku.

Lekarze zalecają, by w upalne dni w miarę możliwości pozostać w chłodnych pomieszczeniach, jeść lekkie posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, a dodatkowo pić wodę i soki, szczególni sok pomidorowy, który uzupełnia potas wydalany z organizmu wraz z potem. Osoby starsze, dzieci i osoby z problemami kardiologicznymi powinny ograniczyć przebywanie na słońcu, a wyjścia z domu zaplanować najlepiej na godziny ranne lub wieczorne.Kurtyny wodne stanęły we Wrocławiu

Z powodu wysokich temperatur utrzymujących się od kilku dni w stolicy Dolnego Śląska zmienią się godziny pracy Urzędu Miejskiego. Na wrocławskim rynku zostały także rozstawione kurtyny wodne, które mają przynieść ochłodę mieszkańcom.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Julia Wach z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, od 14 lipca urząd zacznie pracę wcześniej - będzie czynny w godz. 7-15. Centra obsługi mieszkańców, centra obsługi podatnika oraz kasy będą pracowały w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 7.15-14.30, a w środę 7.15-15.45.

Kasa w budynku urzędu przy al. Kromera będzie natomiast czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.15-14.15, a kasa oraz punkt rejestracji pojazdów przy ul. Karkonoskiej będą działać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30. Nowe godziny pracy będą obowiązywać do odwołania.

W związku z wysoką temperaturą, która przez najbliższe trzy dni ma przewyższać we Wrocławiu 30 st. C w cieniu, na rynku zostały rozstawione dwie kurtyny wodne - jedna naprzeciwko Empiku, a druga naprzeciw pasażu pod Błękitnym Słońcem.

Kurtyna wodna to sprzęt, który wytwarza wachlarz wody wysoki na ok. 7 m a szeroki na 15 m. Służy on strażakom do oddzielania zagrożonych obiektów np. od ognia czy skażeń chemicznych. Kurtyna, rozpryskując wodę, przyczynia się również do schładzania i nawilżania powietrza w okolicy.