Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR poinformowali w czwartek, że wędrując po Beskidach przy tak wysokich temperaturach jak obecnie turyści powinni pamiętać o nakryciach głowy i zabraniu ze sobą wody. Goprowcy dodali, że warunki na szlakach są dobre. W rejonie Babiej Góry na szlaku zielonym z Przełęczy Brona na Cyl występują utrudnienia związane z remontem.

Reklama

Ostatnie upały sprawiły, że wzrasta zagrożenie pożarowe w beskidzkich lasach. W czwartek w Szczyrku strażacy musieli gasić ognisko w lesie. "Apelujemy o rozwagę! Wysokie temperatury oraz wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia, co w konsekwencji może mieć tragiczne skutki" - powiedziała rzecznik bielskich strażaków Patrycja Pokrzywa.

Turyści, których deszcz zapowiadany na weekend odstraszy od wędrówek, będą mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób powstaje największy góralski ser na świecie. W niedzielę w Żywcu odbędzie się V Święto Oscypka. Rok temu podczas imprezy powstał rekordowy ser w kształcie podwójnego stożka. Ważył 16,4 kg. Do jego wykonania górale użyli 100 litrów mleka owczego i 70 litrów krowiego. Imprezie towarzyszyły będą koncerty, między innymi kapeli braci Pieczarków oraz zespołu IRA.

Miłośnicy ciężkiego oręża będą mogli podziwiać czołgi, transportery i inne pojazdy bojowe podczas odbywającego się w Bielsku-Białej już po raz dziesiąty Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych "Operacja Południe". W sobotę przez centrum miasta przejedzie parada. Ciekawostką będą czołgi Stewart i Scherman, które brały udział w działaniach wojennych II wojny światowej i przyjechały do Bielska-Białej z RPA.

Na Żywiecczyźnie kąpać się można w Jeziorze Międzybrodzkim, a także w Żywieckim w Zarzeczu. Jednak lepiej nie wchodzić do tego ostatniego akwenu w Żywcu. Tam woda jest brudna, podobnie jak w rzece Koszarawie w Pewli i Sole w Węgierskiej Górce. Brudna woda jest też w rejonie Bielska-Białej: w Żylicy w Szczyrku oraz Sole w Porąbce i Kobiernicach. Na Śląsku Cieszyńskim bezpiecznie można wejść do Wisły w Wiśle i Ustroniu, ale już nie w Skoczowie, gdzie towarzyszami kąpieli byłyby bakterie salmonelli. Czysta jest woda w Brennicy w Górkach Wielkich. W powiecie oświęcimskim kąpać się można w Sole w Kętach, Skawie w Zatorze i kąpielisku Kruki w Oświęcimiu. Epidemiolodzy odradzają schładzanie się w kąpielisku w "Na stawach" w Chełmku. W Beskidach funkcjonują wszystkie koleje linowe.