Za to wszystko można pociągnąć do odpowiedzialności wychowawcę, gdyż to do jego obowiązków, zgodnie z prawem, należy m.in. sprawowanie opieki nad uczestnikami kolonii w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia, a także zapewnienie im bezpieczeństwa.

Reklama

Opiekunom na obozach i koloniach coraz częściej sen z powiek spędza również lęk przed ciążą podopiecznej. Z takimi obawami coraz częściej spotykają się osoby kształcące kandydatów na wychowawców kolonijnych. "Pytanie o ciąże pojawia się zawsze w trakcie kursu" - przyznaje Artur Rogan, który od kilkunastu lat kształci obozowe i kolonijne kadry. "Przyszli wychowawcy z niepokojem pytają, czy jeśli wychowanka zajdzie w ciążę, będą musieli płacić jej alimenty. Odpowiadam, że tak, ale pod warunkiem, że to oni są sprawcami ciąży".

Rogan zawsze radzi wychowawcom, by na wszelki wypadek przed wyjazdem wykupili ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenia dla wychowawców oferuje już większość firm ubezpieczeniowych i cieszą się one ogromną popularnością. "Obejmują one takie sytuacje, kiedy wychowawca na przykład zaniechał czegoś i w wyniku tego powstała szkoda, np. uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć podopiecznego albo utrata, zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy" - tłumaczy przedstawicielka jednej z firm ubezpieczeniowych.

Jednak ubezpieczenie nie zastąpi czujności i zdrowego rozsądku. Opiekunowie podkreślają: najgorsza na kolonii jest nuda i nadmiar czasu wolnego. Wówczas dzieciom przychodzą do głowy najgłupsze rzeczy.