Na Pomorzu Zachodnim zakazy kąpieli obowiązują obecnie w sześciu kąpieliskach śródlądowych. Oprócz Trzebieży nie wolno kąpać się w jeziorze Marszewo w miejscowości Marszewo i w jeziorze Wicko w miejscowości Łącko. Tam inspektorzy sanitarni stwierdzili bakterie z grupy coli oraz enterokoki kałowe.

Reklama

Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Zalewie Szczecińskim w miejscowości Wolin ze względu na obecność w wodzie bakterii z grupy coli oraz enterokoków, w jeziorach Miedwie w miejscowości Zieleniewo- Morzyczyn i Ińsko w miejscowości Ińsko - tam występują bakterie salmonelli.

Szczepy bakterii coli i enterokoki są groźne dla zdrowia; mogą m.in. powodować zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, mdłości i wymioty, zakażenia układu moczowo-płciowego. Zakażenie salmonellą może wywołać biegunkę, wysoką temperaturę i odwodnienie. Namnażaniu bakterii sprzyjają m.in. wysoka temperatura, bezwietrzna pogoda i duże nasłonecznienie. We wszystkich kąpieliskach, w których wprowadzono zakaz kąpieli, na bieżąco pobierane są próbki wody, na podstawie których zostaną przeprowadzone kolejne badania.