W legendarnym sanktuarium maryjnym w południowo-zachodniej Francji rozpoczęto w poniedziałek prace umacniające ściany Groty Objawień. Jak poinformowano na stronie internetowej sanktuarium, do 4 lutego wejście do niej będzie codzienne zamykane dla pielgrzymów podczas trwania robót od godz. 6 rano do godz. 15. W pozostałych godzinach grota będzie otwarta.

Reklama

Według agencji AFP, roboty polegają w pierwszej kolejności na usunięciu roślinności pokrywającej skałę, w której znajduje się wysoka na siedem metrów i głęboka na blisko 10 metrów pieczara. Następnie kamienne bloki ważące do 15 ton, które mogą runąć z powodu nacieków wodnych, mają być solidnie przymocowane do ściany.

Grotę w Lourdes odwiedza co roku 5-6 milionów wiernych. W 2008 roku, gdy w 150. rocznicę objawień Bernadetty Soubirous do słynnego miejsca przybył papież Benedykt XVI, odnotowano tam rekordową liczbę 9 mln pielgrzymów.

Przed grotą odprawianych jest w sezonie letnim do sześciu mszy dziennie, w których każdorazowo uczestniczą tysiące pielgrzymów.

Sanktuarium w Lourdes, słynące wśród katolików jako miejsce uzdrowień, przyjmuje codziennie setki obłożnie chorych, którzy kąpią się w basenie i fontannie z wodą, pochodzącą ze źródła w Grocie Massabielskiej, zwanej Grotą Objawień.

Według tradycji katolickiej między lutym a lipcem 1858 roku Matka Boża ukazała się w grocie w Lourdes osiemnaście razy 14-letniej Bernadetcie Soubirous. To właśnie wtedy miało trysnąć w tym miejscu źródło krystalicznie czystej wody, które bije nieprzerwanie do dziś.