Teren lawiny, która zeszła przed południem w Dolinie Pięciu Stawów, sprawdzili ratownicy i śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak stwierdził dyżurny ratownik, "turyści sami sobie poradzili".

Około południa pięciu turystów idących na Rysy podcięło lawinę i spadło z nią z drogi na Rysy w okolice Czarnego Stawu.

"Jeden z turystów zawiadomił naszą centralę, natychmiast zebrała się ekipa, która poleciała śmigłowcem na miejsce zdarzenia. Tam zlokalizowano pozostałą czwórkę. Jak się okazało, dwóch z nich wymagało hospitalizacji i zostali przetransportowani do szpitala" - powiedział PAP dyżurny ratownik Maciej Pawlikowski.

W Tatrach obowiązuje w piątek drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na niektórych stromych stokach jest związana tylko umiarkowanie.

Spowodowanie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stokach stromych. Nie należy jednak spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

TOPR ostrzega, iż warunki do chodzenia po górach są częściowo niekorzystne i zaleca rezygnację z poruszania się po ekstremalnie stromych stokach. Na innych trasach zaleca ostrożność.