Solniczka, budowana według projektu studentów Politechniki Krakowskiej, zostanie zgłoszona do księgi rekordów Guinessa. Będzie to jednocześnie uhonorowanie jubileuszu 60-lecia istnienia Muzeum Żup Krakowskich.

Noc Muzeów odbędzie się w Krakowie i Wieliczce prawie tydzień później niż w innych regionach kraju - w nocy z 20 na 21 maja (z piątku na sobotę), by mieszkańcy innych regionów mieli szansę przyjazdu do Krakowa. W poprzedni weekend - gdy w Polsce odbywały się noce muzeów - w Krakowie i Małopolsce trwały XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Reklama

Podczas VIII Krakowskiej Nocy Muzeów swoje podwoje dla zwiedzających otworzą 24 instytucje w Krakowie, Niepołomicach i Wieliczce. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.

Inspiracją do tegorocznej nocy muzeów w Wieliczce stała się wystawa "Solniczki - małe arcydzieła sztuki", prezentowana w Zamku Żupnym i będąca największą w Polsce kolekcją solniczek.

Podczas "solniczkowego show" odbędzie się m.in. śpiewanie solniczkowego songu i wybór miss solniczki spośród wszystkich eksponatów na wystawie. O pełnych godzinach od 20 do 24 za sprawą aktorów Teatru Nikoli z Krakowa ożyją figuralne solniczki i wyruszą na dziedziniec zamkowy.

Tradycyjnie też wyruszą grupy chętnych do zwiedzania "Wielkiej Solniczki", czyli ekspozycji muzealnej w kopalni soli na głębokości 135 m.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 roku; jego misją jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce, postrzeganego jako trwałe dziedzictwo ludzkości. W 1966 r. - w ramach obchodów 1000-lecia państwa polskiego - udostępniono ekspozycję zwiedzającym.

Reklama

Muzeum jest największym w Europie podziemnym muzeum. Przedstawia wszystkie aspekty działalności warzelniczej i górniczej prowadzonej w żupach krakowskich. Eksponaty prezentowane w zabytkowych wyrobiskach tworzą unikatowy górniczy skansen. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni, muzeum posiada również drugą, na powierzchni, w średniowiecznym Zamku Żupnym - historycznej siedzibie zarządu kopalni.

Najstarsze ślady warzenia soli na terenie Wieliczki pochodzą z okresu ok. 3,5 tys. lat p.n.e. Nieprzerwanie od połowy XIII wieku w Wieliczce działa kopalnia soli. Od początku swego istnienia aż do 1772 roku wielicka kopalnia była częścią przedsiębiorstwa zwanego Żupami Krakowskimi i stanowiła własność książęcą, a następnie królewską. W latach 1772-1918 kopalnia znajdowała się pod zarządem władz austriackich, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się własnością Skarbu Państwa. Obecnie sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód kopalnianych.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. (PAP)

hp/ abe/