Bagaż podręczny: Ryanair, Wizzair, EasyJet i LOT

Dopuszczalnewymiary i waga bagażu podręcznego mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Zazwyczaj nie są to duże rozbieżności, ale warto je znać. Nawet jeśli Twój bagaż nieznacznie przekroczy limit bagażowy, ryzykujesz, że będziesz musiał umieścić go w luku lub dopłacić. Pamiętaj też, że podawane wymiary obejmują także takie elementy walizek jak rączki, uchwyty czy kółka. Wreszcie, dopuszczalna liczba sztuk bagażu podręcznego również może się różnić – nie tylko pomiędzy liniami lotniczymi, ale też w różnych klasach czy opcjach u tego samego przewoźnika.

W Ryanair bagaż podręczny wliczony w cenę biletu to wyłącznie mała torba o wymiarach 40 x 20 x 25 cm (bez limitu wagi). Nieco większy bagaż o wymiarach 55 x 40 x 20 cm (waga maks. 10 kg) możesz zabrać dodatkowo tylko wtedy, jeśli wykupisz usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.

Taki sam system obowiązuje w Wizzair. Bagaż podręczny z pierwszeństwem wejścia na pokład ma jednak nieco większe wymiary (55 x 40 x 23 cm) i nie ma limitu wagi. Za to mała torba (40 x 20 x 25 cm) może ważyć tylko 10 kg.

W EasyJet bagaż podręczny w standardowej taryfie ma wymiary 56 x 45 x 25 cm. Jeżeli wykupisz taryfę Flexi, Upfront lub Extra Legroom, możesz też zabrać dodatkową torbę o wymiarach 45 x 36 x 20 cm. Obie sztuki bagażu nie mają limitu wagi.

Podręczny bagaż w LOT ma wymiary 55 x 40 x 23 cm i jest zawarty w cenie biletu. Waga i liczba sztuk różni się w zależności od rodzaju lotu i klasy:

Loty: Economy Simple Economy Class Premium Economy Business Class
międzynarodowe 1 x 8 kg 1 x 8 kg 1 x 8 kg 2 x 9 kg
międzykontynentalne nie dotyczy 1 x 8 kg 2 szt. (8 kg + 4 kg) 2 x 9 kg

Dodatkowo możesz wnieść na pokład torbę lub laptopa (maks. 40 x 35 x 12 cm i 2 kg).

Bagaż rejestrowany – jaki jest limit bagażowy w najpopularniejszych liniach lotniczych?

Limity bagażowe dotyczące walizek, które możesz przewieźć w luku – takie jak wymiary, waga i liczba sztuk bagażu – są jeszcze bardziej zróżnicowane u poszczególnych przewoźników. W tak zwanych tanich liniach lotniczych bagaż rejestrowany jest prawie zawsze dodatkowo płatny. Rozwiązanie to wprowadzili też niektórzy tradycyjni przewoźnicy (m.in. LOT) w najbardziej ekonomicznych klasach (np. Economy Simple i Economy Saver).

Rejestrowany bagaż w Ryanair ma dopuszczalne wymiary 81 x 119 x 119 cm i musi ważyć mniej niż 20 kg. Możesz wziąć w podróż maksimum 3 takie walizki. Dodatkowo jest również możliwość nadania jednego małego bagażu rejestrowanego (55 x 40 x 20 cm, 10 kg).

W Wizzair bagaż nadawany to maksymalnie 3 sztuki o wymiarach nie większych niż 149 x 119 x 171 cm. Możesz zarejestrować:

  • 1 bagaż o wadze do 10 kg,
  • lub 1 albo 2 walizki do 20 kg każda,
  • albo od 1 do 3 sztuk bagażu do 32 kg każdy.

Maksymalne wymiary bagażu rejestrowanego w EasyJet są określane w inny, bardziej elastyczny sposób. Suma długości, szerokości i wysokości bagaży nie może być większa niż 275 cm. Możesz nadać trzy sztuki bagażu: jedną do 15 kg lub od 1 do 3 o wadze poniżej 23 kg każda.

Standardem w LOT jest bagaż rejestrowany o wadze do 23 kg, którego suma wymiarów nie przekracza 158 cm. W zależności od rodzaju lotu (międzynarodowy lub międzykontynentalny) i wybranej klasy pasażerowi może jednak przysługiwać więcej sztuk bagażu: 2 x 23 kg, 2 x 32 kg lub nawet 3 x 32 kg (Business Class na trasach międzykontynentalnych).

Walizki kabinowe dostosowane do limitów bagażowych linii lotniczych

Z racji opisanych powyżej różnic, jeśli planujesz zakup walizki, sprawdź, czy jej wymiary spełniają wymogi najpopularniejszych linii lotniczych. W przypadku tak zwanych walizek kabinowych, projektowanych z myślą o bagażu podręcznym, dobrzy producenci dbają, by tak było (sprawdź na przykład walizki marki WITTCHEN: https://www.wittchen.com/bagaz/walizki/walizki-kabinowe). Najczęściej również duże walizki takich marek nie przekraczają dopuszczalnych wymiarów bagażu rejestrowanego w najpopularniejszych liniach lotniczych.

Poniżej znajdziesz2 przykłady walizek kabinowych, których wymiary są dostosowane do wymagań przewoźników (Ryanaira, Wizz Air, EasyJet, LOT, Lufthansa i wiele innych linii). Pierwsza to wykonana z tworzywa ABS mała walizka (54 x 38 x 20 cm) z kolekcji Arrow Line. Pomieści 31 litrów bagażu i jest dostępna w 3 kolorach (czarnym, granatowym i pomarańczowym):

Media
Media

Drugi przykład to walizka kabinowa z kolekcji Trail Style wykonana z poliwęglanu. Ma wymiary 53 x 38 x 20 cm i pojemność 32 litry. Oprócz widocznych na zdjęciach poniżej odcieni niebieskiego i czerni, jest sprzedawana także w kolorze czerwonym.

Media
Media