14-dniowa wyprawa wyruszy 27 września z Warszawy przez Amsterdam do Nairobi. Na Kilimandżaro wyruszy najkrótszą drogą, zdobycie szczytu planowane jest siódmego dnia wędrówki. Uczestnicy wyprawy zwiedzą także najsłynniejsze parki narodowe Tanzanii i spotkają się z mieszkającymi tam Polakami.

Reklama

W wyprawie weźmie m.in. udział mistrzyni paraolimpijska w biathlonie Joanna Rogowiec i zdobywca obu biegunów Janek Mela. Będą również: poruszająca się na wózku trenerka płetwonurków Andżelika Chrapkiewicz, paraolimpijska mistrzyni świata w biathlonie Katarzyna Rogowiec, zdobywca najwyższych szczytów o kulach Krzysztof Gardaś i dziennikarz sportowy Krzysztof Głombowicz.

Członkiem ekipy będzie również dwukrotny zdobywca biegunów Jan Mela, wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim Jarosław Rola, brązowy medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, który utracił obie nogi w wyniku porażenia prądem Piotr Truszkowski oraz ociemniały pasjonat sportu i gór Łukasz Żelechowski.

W ekipie znajdą się także pełnosprawni członkowie, w tym przedstawiciel sponsora Jan Grzędzielski, alpinista i ratownik Bogdan Bednarz, realizator filmowy Wojciech Jachymiak, koordynatorzy projektu z fundacji Marek Kowalski i Piotr Pogon.

"Ta wyprawa ma znaczenie symboliczne. Jest organizowana po to, by w ludziach uruchomić takie myślenie, że wszystko jest możliwe" - powiedziała założycielka fundacji "Mimo wszystko" Anna Dymna. "Życie to jest taka górka, dla wielu ludzi wiedzie na nią stroma droga i musimy sobie wzajemnie pomagać, bo nawet jeżeli tracimy szczyt z oczu, to on tam jest i trzeba go zdobyć" - dodała.

Projekt "Kilimandżaro 2008 - Mimo wszystko" ma pokazać, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem, a siła woli i ludzkich marzeń pomaga w realizacji najśmielszych planów.

Najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.) leży 300 km na południe od równika na terenie Tanzanii i pokryty jest śnieżno-lodową czapą, powstałą dzięki oziębiającym wiatrom znad Oceanu Indyjskiego. Masy powietrza napotykając Kilimandżaro wznoszą się, a zawarta w nich para wodna ulega skropleniu i wywołuje opady śniegu oraz deszczu.

O szczegółach projektu informuje specjalna strona internetowa: www.kilimadzaro.mimowszystko.org.