Już od końca XIX wieku mieszkańców Arlbergu opanowała gorączka biegania po śniegu w rakietach śnieżnych, potem na długich deskach, aż do narodzin sportów zimowych. Jedną z historycznych postaci, które przyczyniły się do rozwoju narciarstwa był legendarny już Hannes Schneider. Urodził się z Stuben. Od 1907 roku był pierwszym nauczycielem narciarstwa w St. Anton, gdzie zrewolucjonizował technikę jazdy na nartach w założonej przez siebie szkole narciarskiej „Arlberg Schule”, dzięki czemu rozławił swoją rodzinną miejscowość na cały świat.

Reklama

Założony w 1901 r. Ski Club Arlberg (SCA) nieprzypadkowo należy do najsłynniejszych na świecie. Wiele międzynarodowych sław stawiało właśnie w tej szkółce swoje pierwsze kroki na nartach.

Między nimi byli mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata, którzy wkładając w swoją pracę mnóstwo energii, zaangażwoania i talentu, wpisali się do historii zawodów narciarskich.

Zafascynowanie sportem narciarskim dodało im skrzydeł na drodze do sukcesów.

Ski Club Arlberg nie angażuje się jedynie w sport wyścigowy. Od 100 lat przyświeca tej szkółce ten sam cel: „Zauroczeni przez naturę, zafascynowani sportem, przekonani o konieczności stworzenia w Arlberg bezpretensjonalnego miejsca spotkań dla wszystkich przyjaciół tej szlachetnej dyscypliny...”

Zafascynowanie sportem i przyrodą było od zawsze najważniejszą motywacją dla członków Ski Club Arlberg, a radość ze wspierania młodzieży jest największą nagrodą dla pracujących tutaj wolontariuszy. Efekty intensywnej pracy są widoczne w wynikach zeszłorocznego sezonu. Młodzi ludzie, którzy znajdują ogromną radość w tym sporcie, idą śladami założycieli SCA, dla których narty to ruch, sport i pasja jednocześnie! Tak, jak dla ponad 7000 współpracowników SCA na całym świecie!

Już w 1923 – 1924 roku prowadzone były tutaj grupowe zajęcia z nauki jazdy na nartach. W roku 1937 wybudowano w Arlberg pierwszy wyciąg orczykowy w Austrii, a w St. Anton powstała pierwsza kolejka linowa – Galzigbahn. Historia tego regionu jest najlepszym dowodem na siłę twórczą mieszkańców Arlberg. Zimą 2006/2007 w Funitel rozbudowano Galzigbahn o wielkie koło jako nowość w skali światowej.

www.lech-zuers.at

www.stuben.at

www.stantonamarlberg.com

www.skiclubarlberg.at

Więcej informacji: www.skiarlberg.at oraz www.arlberg.net