Alpy - Szwajcaria leży otoczona alepjskimi szczytami. Urzekają pięknem i w zimie, gdy są cały pokryte białym puchem, i latem, gdy można się na nie powspinać, i jesienią, gdy liście drzew na zboczach mienią się wszystkimi barwami.

Reklama

Berno - stolica Szwajcarii. Piękne miasto, i co zaskakujące, jak na europejskie warunki całkiem małe. W Bernie mieszka ok. 130 tysięcy mieszkańców.

Czekolada - gorzka, mleczna, nadziewana. Jaką tylko można sobie wymarzyć. Szwajcaria słynie z doskonałej czekolady.

Demokracja bezpośrednia - to wyjątkowy ustrój panujący w Szwajcarii. Wszystkie najważniejsze decyzje podejmują wszyscy Szwajcarzy głosując w referendach.

Ekspres Lodowcowy - wyjątkowy pociąg, który jedzie wśród alpejskich szczytów. Można je podziwiać przez panoramiczne okna wagonów, jednocześnie zajadając wspaniałe specjały szwajcarskiej kuchni.

Fondue - szwajcarska specjalność kulinarna. Kamionkowy garnek natarty czosnkiem, w nim roztopionych kilka gatunków sera z dodatkiem wina i gałki muszkatołowej. I już można zajadać maczając w tej masie bagietkę.

Gwardia Szwajcarska - specjalny oddział chroniący Watykan. Żeby w nim służyć koniecznie trzeba być Szwajcarem i spełniać wygórowane warunki fizyczne i psychiczne.

Helvetia - tak obecne tereny Szwajcarii nazywali starożytni Rzymianie. W nazewnictwie pozostała do dziś. Jedna z oficjalnych nazw państwa to Confoederatio Helvetica (Konfederacja Szwajcarska).

Instytut CERN - to najważniejsze miejsce na świecie dla setek matematyków, fizyków i informatyków. To ogromny ośrodek badawczy nieopodal Genewy.

Jeziora - Szwajcaria to kraj jezior. Oto najważniejsze z nich: Jezioro Genewskie (Lac Léman, Lac de Genève), Jezioro Bodeńskie (Bodensee), Neuchâtel (Lac de Neuchâtel), Maggiore (Lago Maggiore), Jezioro Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee), Jezioro Zuryskie (Zürichsee), Lugano (Lago di Lugano), Thun (Thunersee).

Kobiety - uzyskały prawa wyborcze w Szwajcarii dopiero w 1970 roku. I to też nie wszędzie. Jeden z kantonów przyznał kobietom prawo do głosowania dopiero w 1990 roku.

Lodowce - tam nawet latem można szusować na dwóch lub jednej desce. Znają je wszyscy miłośnicy narciarstwa. Najbardziej znane to: Aletsch, Gorber, Fiescher, Inferior Aare.

Mnisi tybetańscy - żyją w jednem z miasteczek w Szwajcarii, tak jak żyli przez setki lat w Tybecie. Dziś to jest dziewięciu mnichów. Ze swej ojczyzny musieli uciekać, po wkroczeniu do Tybetu Chińczyków.

Neutralność - Szwajcaria od 1815 roku jest krajem neutralnym. Nie należy do Unii Europejskiej, a do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero w 2002 roku.

Opozycja - to coś, czego w Szwajcarii nie ma. Specyficzny ustrój zakłada, że w rządzie uczestniczą wszystkie ugrupowania wybrane do parlamentu.

Reklama

Pieniądze - trudno znaleźć kraj, w którym byłyby bezpieczniejsze. Szwajcarskie banki są najdyskretniejsze na świecie.

Referendum - bez niego nie obejdzie się żadna ważna decyzja podejmowana przez włądze Szwajcarii. Uwaga! Mieszkańcy kraju mają obowiązek głosować w tych plebiscytach.

Ser - może szwajcarskie sery nie mają tak wspaniałej reputacji, jak francuskie, ale są równie wysmienite. Zresztą całe rolnictwo w tym kraju stoi na najwyższym poziomie i to wcale nie dzięki stosowaniu chemicznych wspomagaczy.

Trasy narciarskie - Szwajcaria jest bardzo popularnym miejscem wypraw narciarzy z całego świata. Sami Szwajcarzy również doskonale jeżdża na dwóch deskach, co udowadniają w zawodach Pucharu Świata.

Usługi - są podstawą szwajcarskiej gospodarki, jednej z najbogatszych na świecie. Wśród usług największe znaczenie mają oczywiście bankowe, które dostarczają aż 16 procent dochodu narodowego.

Wielokulturowość - Szwajcarzy nie stanowią ani językowo, ani religijnie jedności, mają jednak wspólną historię i ideały. Posługują się wieloma językami, cztery z nich są urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i romansz.

Zegarki - kolejna specjalność Szwajcarii. Najbardziej cenione na świecie marki zegarków pochodzą właśnie z tego kraju. Tam nie ma miejsca na japońskąmasókę. Co odbija się naturalnie na cenach tych cudeniek.