>>> Odwiedź serwis narciarski dziennika.pl

Austria – Soelden – Aqua Dome

Trzy misy wyglądają jak gigantyczne kieliszki, a wypełniająca je termalna woda widowiskowo paruje. Ma temperaturę od 34 do 36 st. C i cudownie rozgrzewa wymęczone całodziennym szusowaniem mięśnie. W każdej z mis niespodzianki: jacuzzi, gejzer, wir wodny, a nawet solanka czy podwodna muzyka. Przez kłęby pary widać ośnieżone góry okalające dolinę Oetztal... Witajcie w największym centrum welness w Tyrolu – Aqua Dome w Langenfeld, niedaleko popularnego narciarskiego kurortu Soelden.

Ale to nie koniec atrakcji. Wewnętrzne baseny od górskich widoków oddziela szklana ściana, a pod nazwą „płonący lodowiec” (gletschergluehen) kryje się kompleks saun. Ciężko zdecydować – wybrać saunę z sianem, wielopoziomową, pachnącą olejkami, parową, suchą, ziemną...? Dodatkowo, dla twardzieli kriokomora, dla leniuchów pokój do relaksu, a dla zapalonych sportowców fitness. Poza tym urządzone zgodnie z zasadami feng shui pokoje do masażu i hotel (połączony z Aqua Dome podziemnym tunelem).

No i niesamowita, trochę straszna, kryta zjeżdżalnia, w której na zmianę to gasną, to zapalają się światła. A propos świateł – po zmroku cały kompleks – szczególnie zewnętrzne misy – jest pięknie podświetlony.

Aqua Dome: 3-godzinny wstęp (zależnie od pory i dnia tygodnia) od 15 (pn. – pt.) i 17 euro (weekend) dorośli; dzieci 7,50 – 9,50 euro

Dzienny karnet: dorośli 22 euro; dzieci 11 euro. Karnet rodzinny od 48 do 66 euro. Wstęp do kompleksu saun 8 euro, fitness 15 euro. www.aqua-dome.at

Słowacja – Poprad – AquaCity

Bogata w magnez i wapń woda geotermalna wydobywana z głębokości 2500 metrów wypełnia nowoczesne baseny w słowackim Popradzie. Pławiąc się w niej, można podziwiać Wysokie Tatry. Dla narciarzy to wymarzone miejsce – tylko 55 km od granicy z Polską, ok. 15 km od Tatrzańskiej Łomnicy i 10 km od Smokowca.

Najpopularniejszy jest Blue Sapphire, basen z falami, dyszami wodnymi i masującymi ławeczkami bąbelkowymi. Wieczorem zamienia się on w wodną, parującą i rozświetloną laserami dyskotekę. Spokojniej jest w pełnym minerałów Blue Diamond – tu, nie wychodząc z wody, można zamówić drinki w wodnym barze. Poza tym sauny, kriokomora, a jeżeli komuś jeszcze mało sportowych szaleństw, ma do dyspozycji basen olimpijski i fitness. A dla dzieci pełna atrakcji „Piramida Majów”. W niej sztuczne fale i zjeżdżalnie od łagodnych po strome „kamikadze”.

Na dodatek wszystko bardzo ekologiczne – AquaCity rok temu zdobył nagrodę dla najbardziej ekologicznego kurortu – World Travel Awards – przyznawaną przez przedstawicieli branży turystycznej ze 190 krajów. Wszystko dzięki temu, że wykorzystuje on energię odnawialną. Gorącą termalną wodą (50 st. C) ogrzewany jest hotel, a cały kompleks basenów i saun zasila energia słoneczna. Warto o tym wiedzieć, mocząc kości w jednym z ekobasenów z widokiem na Tatry.

Pakiet thermal (baseny termalne, Blue Shapphire i wszelkie wodne atrakcje) – 2 godz. 11,62 euro; dzień – 18, 26 euro; wieczorny pakiet – 11,52; laserowy show – 4,98 euro; pakiet vital – (kompleks saun i wszystkie baseny) 3 h – 23,34 euro; dzień – 39,83 euro; masaż (45 min) – 15 euro; www.aquacityresort.com

Włochy – Południowy Tyrol – Termy Merano

Termy Merano w południowym Tyrolu to ulubione miejsce na wygrzanie mięśni narciarzy szusujących na lodowcu Hochjoch, odwiedzających Maso Corto czy wybierających trasy wokół samego Merano. Wieczorem, gdy wszyscy zjadą już ze stoków, cały kompleks rozbłyska dziesiątkami kolorów. Światło odbija się w podwieszonych u szklanego sufitu kolorowych kręgach i basenach wypełnionych termalną wodą. Całą instalację kryje nowoczesny szklany pawilon wznoszący się nad wewnętrznymi basenami. W dzień w jego ścianach niczym w lustrze przegląda się niebo i okoliczne góry. Zaprojektował go włoski architekt Matteo Thuna. Jego sława przyciągnęła innych celebrytów – chociażby Madonnę. Jednak tutejsze wody termalne znane są nie od dziś – do Merano dla ich dobroczynnych właściwości przyjeżdżała austriacka Cesarzowa Elżbieta i Franz Kafka.

Leżąc w jacuzzi, można wpatrywać się w gwiazdy. Ciepło. Wydobywana z głębi ziemi, pełna minerałów woda ma ok. 33 st. C. Chociaż gdy na dłużej wynurzy się głowę ponad parę, to wiatr wieje po uszach. Pora pozwiedzać inne z 25 basenów i zajrzeć do którejś z ośmiu saun. Bo za fitness center – po nartach dziękuję. Za to spa & vitality centre – chętnie. Specjalność to zabiegi z użyciem lokalnych produktów – na przykład kąpiel w sianie, peeling z kasztanów, maseczka z jabłek czy masaże z olejkiem z górskich ziół.

Dzienny wstęp do term – w tygodniu: 15 euro; termy + sauna – 23 euro; dzieci – 10; W weekend: dorośli – 17 euro, termy + sauna – 24 euro; dzieci – 11 euro. welness: masaż miodem – 52 euro; jabłkowy masaż twarzy – 29 euro; orzechowy peeling ciała – 29 euro; kąpiel w sianie – 35 euro. Pakiety, np. Apple time – jabłkowy peeling, termalna kąpiel z sokiem jabłkowym, masaż, zabieg na twarz, 2-godzinny wstęp do term – 137 euro; www.thermemeran.it

Szwajcaria – Leukerbad

65 źródeł termalnych i około 50 km tras narciarskich – czego chcieć więcej? Największe termalne uzdrowisko w Alpach – Leukerba to dla amatorów białego szaleństwa i welness miejsce wręcz idealne. W termalnej wodzie można się pławić w 22 basenach – z czego aż 10 jest w termach Burgerbad. Ciekawostką są organizowane tu w jedną z niedziel miesiąca pływające śniadania z szampanem. Posiłek serwowany jest w termalnym basenie na specjalnych unoszących się na wodzie tackach (39 CHF; w 2009 r. śniadanie w wodzie można zjeść: 18.01, 15.02, 15.03, 5.04). I o ile Burgerbad popularne jest na termalne kąpiele, to na welness i profesjonalne masaże z całego świata – od ajurwedy przez shiatsu po medycynę chińską – polecam wybrać się do Lindner Alpentherme. Tu z wypełnionych termalną wodą basenów (temp. 36 i 40 st. C.) roztacza się przepiękny widok na poszarpane szczyty Alp i przytulone do gór Leukerbad.

Na miłośników saun w Alpentherme czeka nie lada gratka – łaźnia rzymsko-irlandzka. Jak obiecują specjaliści, po dopełnieniu pełnego dwugodzinnego ceremoniału kąpieli w na zmianę ciepłej i chłodnej wodzie oraz seansów w saunach rozgrzanych do coraz to wyższych temperatur można się poczuć zrelaksowanym jak nigdy. Sprawdziłam – działa (seans w łaźni z pobudzającym masażem – 74 CHF).

Pakiety snow&spa (karnet na wyciągi i do LinderTerme i Burgerbad) – dorośli – 68 CHF/dzień; dzieci – 37CHF; 6 dni: dorośli – 336 CHF; dzieci – 115 CHF; www.leukerbad.ch

Burgerbad: 3h/dorośli – 20 CHF; dzieci/12; cały dzień – 25 CHF; dzieci – 14; www.burgerbad.ch

Alpentherme: 3-godzinny karnet: dorośli – 20 CHF, dzieci – 14; dzienny: dorośli 27 CHF, dzieci 19 CHF; masaże specjalistyczne (ajurweda, shiatsu – 120 CHF); www.lindner.de