Jak najtaniej kupować bilety lotnicze radzi dyrektor zarządzający Fly.pl, Grzegorz Bosowski.

Reklama

Najważniejszą zasadą, którą klienci powinni kierować się przy zakupie biletów lotniczych jest przede wszystkim wyprzedzenie z jakim dokonujemy zakupu. Mechanizm ten funkcjonuje podobnie jak w przypadku ofert typu "first minute" w biurach podróży. Oferty te są u touroperatorów najbardziej atrakcyjne, gdyż biurom podróży zależy na jak najwcześniejszym sprzedaniu zakontraktowanych wyjazdów.

Podobną zasada obowiązuje przy zakupie biletów lotniczych. Im wcześniej kupujemy bilet, tym mniej za niego płacimy. Chcąc bilet lotniczy kupić jak najtaniej, nie możemy odkładać tego na ostatnią chwilę. Wówczas cena danego połączenia rośnie z dnia na dzień, a czasem nawet z godziny na godzinę. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość kupienia biletu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i często, gdy sytuacja tego wymaga, płacimy więcej.

Jednakże w przypadku planowania wyjazdów na wakacje czy ferie zimowe, warto rezerwować bilet z tak dużym wyprzedzeniem, jak to tylko możliwe. Jako przykład można przytoczyć najnowszą ofertę LOT-u, zgodnie z którą klienci rezerwujący lot na co najmniej 45 dni wcześniej, mają szansę na skorzystanie z puli biletów w najniższej cenie. Dotyczy ona zarówno połączeń krajowych jak i europejskich, a ceny biletów zaczynają się już, odpowiednio, od 99zł i 169zł.

Odmienną kwestią pozostaje kształtowanie się samej ceny biletu lotniczego. Często zdarza się, że bilety na dalekie połączenia są tańsze niż lot do miasta położonego w mniejszej odległości. Za przykład mogą posłużyć połączenia lotnicze do Londynu i Berlina. Stolica naszych zachodnich sąsiadów położona jest prawie 3-krotnie bliżej niż Londyn, jednak to do Wielkiej Brytanii możemy polecieć już za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy połączenie do Berlina połączenie będzie najczęściej kilkukrotnie droższe.

Wynika to przede wszystkim z popularności danych kierunków – najpopularniejsze kierunki lotniczych podróży należą jednocześnie do najtańszych. Na takich trasach przewoźnik nie musi obawiać się o obłożenie samolotu, gdyż klientów nie brakuje. Jeżeli cena liczy się bardziej niż czas podróży, warto szukać połączeń z możliwie najpopularniejszym (najczęściej również największym lub najbardziej znanym) miastem w danym kraju czy regionie, nawet jeśli konieczne będzie przejechanie jeszcze kilkudziesięciu dodatkowych kilometrów pociągiem. To rozwiązanie prawdopodobnie będzie tańsze niż lot bezpośredni. Zyskujemy pieniądze kosztem czasu.

Planowanie podróży lotniczej jest premiowane po wielokroć. Zyskujemy nie tylko kupując bilety z dużym wyprzedzeniem, ale również kupując od razu bilety w obie strony. Dla przykładu,klient kupujący bilet na trasie Warszawa – Londyn od razu w obie strony zapłaci znacznie taniej, niż gdyby chciał zakupić bilet powrotny do kraju bezpośrednio na lotnisku w Londynie. Przewoźnicy operujący w danym kraju oferują odmienne stawki na połączenia (ze względu na różne koszty, w tym opłaty lotniskowe) oraz stosują promocje ustalane indywidualnie z firmami sprzedającymi bilety lotnicze. W ten sposób, gdybyśmy nagle musieli dostać się z zagranicy do Polski, czasami najtańszym wyjściem może okazać się zakupienie biletu powrotnego za pośrednictwem krajowego serwisu w Internecie.

Warto porównać różne oferty na przeloty na danej trasie. Doskonale w takiej sytuacji sprawdzają się serwisy internetowe oferujące bilety lotnicze wielu linii. Można wtedy szybko porównać stawki różnych przewoźników, wybrać najdogodniejszą ofertę i od razu zarezerwować bilet.

Podsumowując należy zaznaczyć, że najważniejszym czynnikiem, który pozwoli nam na zakup tańszego biletu lotniczego, jest przede wszystkim zmiana naszych przyzwyczajeń. Kupowanie biletów w ostatniej chwili wiąże się przede wszystkim ze wzrostem kosztów, dlatego też pamiętajmy, że analogicznie do sytuacji w biurach podróży i ofertami "first minute", bilety są tym tańsze im bardziej odległy jest termin wylotu.