Podróże – mniej ważne, blisko czy daleko, na długo czy na krótko – to zawsze jest dobry sposób na jesienną chandrę. Portal turystyczny HolidayCheck.pl przedstawia garść ciekawostek ku inspiracji dla fanów wielkich miast spragnionych nowych odkryć.

1. Praga: największy stadion piłkarski świata

Mało kto wie, że największy stadion piłkarski świata znajduje się w bliskim sąsiedztwie Polski, a mianowicie w czeskiej Pradze. Strahov, bo tak brzmi jego nazwa, posiada prawie 250 tysięcy miejsc dla kibiców. Obecnie obiekt jest w posiadaniu klubu Sparta Praga, który przekształcił płytę stadionu w 8 boisk treningowych. Na stadionie odbywają się także liczne koncerty i imprezy. Tutaj grali Stonesi i Pink Floyd.

2. Nowy Jork: Muzeum Seksu

Nowy Jork odwiedza co roku niemal 40 milionów turystów na świecie. Większość z nich obiera za kierunek zwiedzania typowe miejsca takie jak: Empire State Building, Time Square czy Statuę Wolności. Tymczasem warto zaliczyć też i te mniej konwencjonalne, jakim jest np. Muzeum Seksu przy Piątej Alei. Jego lokalizacja wydaje się nieprzypadkowa. Krążą plotki, że jeszcze w latach 90-tych na ostatnim pietrze tego budynku wynajmowano pokoje na godziny...Obecnie mieści się tu muzeum poświęcone w całości odkrywaniu historii i ewolucji ludzkiej seksualności. Za niebyt wygórowaną cenę 14 dolarów obejrzymy prezerwatywy, zdjęcia i filmy erotyczne z różnych epok, wibratory, ubrania, kostiumy oraz dzieła sztuki z wielu krajów. Wstęp dozwolony od 18 lat.

3. Paryż: grób Jima Morrisona

Paryż to nie tylko stolica wieży Eiffela, Luwru i przystań dla zakochanych par. To także mekka fanów muzyki rockowej. To właśnie tutaj na najstarszym cmentarzu w Paryżu – Père-Lachaise - w sąsiedztwie grobów Balzaca, Moliera, Marii Callas oraz Édith Piaf został pochowany Jim Morrison, poeta i wokalista The Doors. Co roku na grób ściągają rzesze jego wielbicieli. W ubiegłym roku była wśród nich kontrowersyjna modelka Kate Moss, upomniana przez francuską policję za tańczenie wokół pomnika legendy rocka. Oprócz Jima Morrisona, Polacy mają także inny powód, żeby odwiedzić największą paryska nekropolię, a to ze względu na prochy 60 znanych rodaków, takich jak Chopin, Maria Walewska (wraz z synem spłodzonym przez Napoleona), czy Józef Wysocki.

4. Londyn: pierwsze biuro informacji turystycznej dla gejów

Już 22 października w londyńskim Soho zostanie otwarte pierwsze i jedyne jak dotąd na świecie biuro informacji turystycznej skierowane do gejów i lesbijek. Mniejszości seksualne uzyskają tutaj kompetentną informację w zakresie najciekawszych dla nich wydarzeń, imprez sprawdzonych miejsc i hoteli. Na miejscu można będzie dostać prasę gejowską, dowiedzieć się o atrakcjach życia nocnego, kupić bilety na wybrane imprezy, surfować po internecie i napić się piwa. Celem Gay Tourist Office jest promowanie Londynu jako miasta przyjaznego gejom i lesbijkom. Ponoć to właśnie Londyn jak żadna inna stolica europejska ma najwięcej homoseksualnych gości, a także najliczniejszą społeczność homoseksualną.

5. Dubaj: najwyższy budynek świata

Dubaj kojarzy się ze słońcem, luksusowymi hotelami i tanim złotem. Nazywany jest szalonym miastem, bo nigdzie indziej na świecie nie buduje się aż tyle, w takim tempie i z takim rozmachem. Najwyższą budowlę na świecie możemy podziwiać właśnie tutaj, a jej wysokość: ponad 800 metrów doprawdy przyprawia o zawrót głowy. Co prawda budowa Burj Dubai zaczęła się w 2005 roku i jeszcze jej nie ukończono, ale kilka danych jest pewnych. Jest to obecnie najwyższa konstrukcja na świecie, a także najwyższą i najszybszą windę na świecie (do 65 km na godzinę). Posiada 110 pięter, a jej powierzchnia to 190 hektarów. Koszt inwestycji to aż 8 miliardów dolarów! Najniższe 37 pięter zajmowane będą przez Armani Hotel, udekorowany przez samego Giorgio Armaniego. Kolejne piętra pomieszczą kilkaset apartamentów oraz biura i centra handlowe. W skład kompleksu Burj Dubai wchodzić będzie także jezioro. Niesamowite, że jeszcze 50 lat temu była tu pustynia...Przelot i tygodniowy pobyt w 4,5 – gwiazdkowym hotelu w Dubaju ze śniadaniami kosztuje ok. 4100 zł za osobę (oferty wiodących touroperatorów i opinie o hotelach w Dubaju dostępne na www.holidaycheck.pl ).

6. Warszawa: jedyny grający pomnik na świecie

Na naszej liście ciekawostek o znanych miastach nie mogło zabraknąć polskiej stolicy. Nie wszyscy wiedzą, że Warszawa może się poszczycić jedynym na świecie grającym pomnikiem. Na warszawskiej Pradze stoją skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz – cała piątka z mosiądzu. Ubrani w kraciaste marynarki, grają naprawdę – po wysłaniu SMSa na numer 7141 można odsłuchać jednej ze stu słynnych warszawskich melodii. Wieczorem Pomnik Kapeli Podwórkowej jest podświetlany, a mrugające kolorowe światła sprawiają wrażenie jakby grajkowie tańczyli. Jak miło odkrywać uroki Pragi wśród kolorowych liści słoneczną jesienią...