Międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 9 (R9), 65 km

Reklama

Prowadzi od Gdańska do wybrzeża Adriatyku w Chorwacji, liczy sobie prawie 2 tysiące kilometrów. Dobrze znana rowerowym obieżyświatom, jako jedna z 15 tras prowadzących po całej Europie. Wyznaczona przez Europejską Federację Cyklistów. Łatwo ją rozpoznać, jest oznaczona białymi tabliczkami z zielonym symbolem roweru lub zielonymi z symbolem w żółtym kolorze. EuroVelo 9 biegnie przez Dolny Śląsk, z Wrocławia i przecina Opolskie (na trasie Paczków-Unikowice-Ujeździec-Meszno-Kałków-Nysa-Morów-Iława-Biskupów-Gierałcice-Rudawa-Bodzanów) aż do przejścia granicznego w Głuchołazach.

CO ZOBACZYĆ?

Średniowieczne mury obronne i gotycki kościół z XIV wieku (Paczków); kaplica z XVIII wieku (Unikowice); kościół romańsko-gotycki z XIII wieku (Kałków); Pałac Biskupów Wrocławskich, starówka, barokowa fontanna Trytona, synagoga (Nysa); dwór z XVI wieku (Morów); klasztor benedyktynów i średniowieczny kościół z rzeźbą Madonny z XV wieku (Biskupów); zespół dworski z XIX wieku (Gierałcice); kościół i klasztor z XVIII wieku (Bodzanów).

Opole-Moszna, 65 km

Trasa wycieczkowa dla osób, którym nie straszna odległość. Choć nie jest krótka, to można ją polecić także początkującym rowerzystom. Prowadzi po szosach, które nie są zbyt ruchliwe, nie napotkamy na niej również stromych podjazdów. Na wyprawę do Moszny warto zarezerwować przynajmniej cały dzień. Prowadzi przez Opole, Osinę, Komprachcice i Prószków aż do Mosznej.

CO ZOBACZYĆ?

Średniowieczna Wieża Piastowska z tarasem widokowym, kościół Świętej Trójcy z XIV wieku, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i świętego Wojciecha z X wieku, Stara Synagoga z XIX wieku (Opole); kościół barokowy z XVII wieku, budynek dawnego browaru z XIX wieku, zamek rodu Prószkowskich z XVI wieku, stary cmentarz niemiecki z nagrobkami z XVIII wieku (Prószków); barokowy pałac (z XVIII wieku) wraz z zabytkowym parkiem (Moszna).

Przez Góry Opawskie, 40 km

Nie tylko długa, ale także miejscami trudna trasa. Jednak wysiłek z pewnością się opłaci. Ułożona tak, by turysta miał możliwość zobaczenia jak najwięcej lokalnych atrakcji Opolszczyzny. Zaczyna się w Prudniku, prowadzi przez Chocim, Dębowiec, Pokrzywną, Jarnołtówek, Konradów, Głuchołazy, Gierałcice, Biskupów i Burgrabice, aż do Sławniowic.

CO ZOBACZYĆ?

Kościół świętego Michała Archanioła z XIII wieku, ruiny klasztoru z XVIII wieku, klasztor franciszkanów z XIX wieku, cmentarz żydowski z XIX wieku (Prudnik); kaplica przydrożna z XIX wieku (Nowa Wieś koło Dębowca); granitowa figura św. Jana Nepomucena; kościół świętego Bartłomieja Apostoła z XVIII wieku; młyn wodny z XIX wieku przerobiony na dom (Jarnołtówek); ”; neogotycka kaplica świętej Anny; mury obronne i baszta z XIV wieku; XIX-wieczna zabudowa miejska; kościół świętego Wawrzyńca z XIV wieku (Głuchołazy); kościół świętego Michała Archanioła z XVI wieku; dwór z XVII wieku (Gierałcice); zespół dworski z XIX wieku (Gierałcice); kościół świętego Bartłomieja z XVI wieku, spichlerz z XVII wieku (Burgrabice).

Szlak Złotych Górników, 8 km

Trasa wyznaczona na terenach, na których w średniowieczu wydobywano złoto. Ciągnie się wzdłuż szlaku turystycznego – startuje w Głuchołazach Zdroju, prowadzi przez Starą Sztolnię na szczyt Przedniej Kopy i schodzi do Głuchołaz. Intensywna, wyczerpująca, prowadząca przez las, po stromych ścieżkach i przez wąskie przecinki, z licznymi podjazdami, wymagająca w niektórych miejscach także prowadzenia roweru.

CO ZOBACZYĆ?

Rezerwat Geologiczno-Krajobrazowy „Nad Białką”; neogotycka kaplica świętej Anny; mury obronne i baszta z XIV wieku; XIX-wieczna zabudowa miejska; kościół świętego Wawrzyńca z XIV wieku (Głuchołazy); widoki ze szczytu Przedniej Kopy (490 m n.p.m.);

Wjazd na Biskupią Kopę, 4 km

Biskupia Kopa to ulubiony szczyt przemierzających Opolszczyznę miłośników ekstremalnej jazdy rowerowej. Wznosi się na wysokość 889 m n.p.m., tak więc zdobycie jej nie należy do najłatwiejszych. Proponujemy spróbować swoich sił od strony Jarnołtówka, wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego. Na tej trasie, zanim wjedziemy szczyt Kopy, będziemy musieli pokonać również Grzebień, czyli jej północny grzbiet. Po takim wyczynie warto w nagrodę przybić sobie „piątkę”.

CO ZOBACZYĆ?

Granitowa figura św. Jana Nepomucena; kościół świętego Bartłomieja Apostoła z XVIII wieku; młyn wodny z XIX wieku przerobiony na dom (Jarnołtówek); wieża widokowa na Biskupiej Kopie (po czeskiej stronie).