WODZIONKA

* 2-3 kromki czerstwego chleba (może być również bułka)
* 1 łyżka masła lub kawałek wędzonego boczku
* 1/2 łyżeczki soli
* 2-3 ząbki czosnku
* 1 litr wody



Chleb pokroić w drobną kostkę. Obrać czosnek, dokładnie rozetrzeć go z solą. Zalać wrzącą wodą. Dodać stopiony na patelni boczek lub masło na okrasę. Gotowe! Dla lepszego smaku można doprawić wodzionkę solą lub pieprzem, można również dodać kilka kropel maggi lub innej przyprawy do zup.

Shutterstock
Reklama

ŻUREK ŚLĄSKI

* 4-5 łyżek kwasu żytniego
* 4-5 łyżek mąki żytniej
* 2 plastry wędzonego boczku, słoniny lub kawałek kiełbasy
* garstka suszonych grzybów
* szczypta soli, szczypta kminku
* 1,5 litra wody




Kwas żytni wymieszać z mąką, dolać 0,5 litra letniej wody. Odstawić na mniej więcej 2 godziny w ciepłe miejsce. Suszone grzyby ugotować w litrze wody, zalać wywarem przygotowywany zaczyn. Dodać przyprawy. Gotować około pół godziny, często mieszając. Następnie okrasić wysmażonym boczkiem lub słoniną. Zamiast tego można też wcześniej wrzucić do zupy kawałki kiełbasy.

Shutterstock

ŚLĄSKIE NIEBO

* około 1 kilograma wędzonej wieprzowiny
* pół kilograma mąki pszennej
* 3-4 łyżki kwaskowatych powideł
* 1 szklanka suszonych owoców (np. śliwek)
* pół litra wody
* 2 jajka
* 3 łyżki roztopionego masła
* 2-3 łyżki mąki
* 3 dekagramy drożdży
* cukier, sól i pieprz do smaku








Mięso ugotować z suszonymi owocami. Kiedy jest już miękkie, wyjąć z garnka, pokroić w plastry. Przygotować sos z wywaru, dodając do niego powidła, 2-3 łyżki mąki rozmieszanej z wodą – i zagotowując, aż zgęstnieje. Można doprawić lekko solą do smaku. Następnie przygotować kluski drożdżowe. Wcześniej z mleka, drożdży i odrobiony cukru z mąką przyrządzić rozczyn. Poczekać, aż wyrośnie. Wsypać resztę mąki, dodać jajka. Po zagnieceniu wlać przestudzone masło, dodać szczyptę soli. Zostawić do wyrośnięcia. Następnie ciasto podzielić na kluski wielkości małej kajzerki i gotować na parze, nad garnkiem, ułożone na płóciennej ściereczce. Podać kluski z mięsem, polane owocowo-mięsnym sosem.

KLUSKI ŚLĄSKIE

Reklama

* 1 kilogram ziemniaków
* 2 żółtka jaj kurzych
* 1 łyżka mąki pszennej
* 10 dekagramów mąki ziemniaczanej
* sól



Ugotować ziemniaki w mundurkach. Obrać i jeszcze gorące dokładnie rozdusić, a po wystygnięciu dodać żółtka i mąkę. Posolić według uznania, zagnieść masę i ulepić z niej kluski. Każdą lekko zgnieść, robiąc w środku dołek palcem. Gotować we wrzącej osolonej wodzie nie dłużej niż pięć minut, do wypłynięcia ich na powierzchnię. Wyjąć, odsączyć. Można podawać je polane tłuszczem i posypane pociętym w kostkę pociętym boczkiem. Doskonale nadają się również do podania z golonką w piwie.

Shutterstock

GOŁĄBKI

* około litr bulionu
* główka białej kapusty
* 3 szklanki surowych startych ziemniaków
* 1 szklanka kaszy (jęczmiennej lub gryczanej)
* 2 cebule
* 30 dekagramów pieczarek (warto dodać kilka suszonych grzybów)
* łyżka oleju, łyżka masła
* sól i pieprz do smaku






Usmażyć cebulę z grzybami, dodać do ziemniaków wraz z kaszą. Sparzyć kapustę, oddzielić liście. Ułożyć porcje farszu na liściach, zawijać, formując gołąbki. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, zalać bulionem. Piec, przykryte liśćmi kapusty, w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, przez około 1,5 godziny. Można podawać z sosem grzybowym. Po wystygnięciu, można odsmażyć je na patelni, pokrojone w plastry lub w całości.

Smacznego!

Przepisy opolskiej kuchni regionalnej można znaleźć także w książce kucharskiej, którą napisał ksiądz prof. Andrzej Hanich. Jego "Opolszczyzna w wielu smakach. Skarby dziedzictwa kulinarnego" zawiera aż 2,2 tys. przepisów.