Opolskie przyciąga nie tylko tajemniczymi średniowiecznymi zamkami, urokliwymi pałacykami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. W upalne dni znajdziemy tu również sporo wody dla ochłody i wiele umiejscowionych przy akwenach atrakcji.

Reklama

O bezpieczeństwo amatorów kąpieli zadbali inspektorzy Sanepidu, który najpierw sprawdzili opolskie zbiorniki pod kątem jakości wody oraz występowania w niej groźnych dla zdrowia bakterii, a następnie wydali pozwolenie na ich użytkowanie. Skontrolowane kąpieliska to:

* kąpielisko na Jeziorze Nyskim, na terenie Nyskiego Ośrodka Rekreacji w Skorochowie
* kąpielisko miejskie w Nysie przy ulicy Ujejskiego
* trzy kąpieliska w Opolu (Bolko, Malina oraz Silesia)
* kąpielisko na akwenie Dębowa w Reńskiej Wsi
* kąpielisko w Centrum Edukacyjno-Rozrywkowym JuraPark w Krasiejowie
* kąpielisko Zielona Zatoka w Łączniku
* Jezioro Turawskie oraz Otmuchowskie
* oraz wydzielone do kąpieli miejsce w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej koło Kluczborka.


Nyskie kąpielisko miejskie to nie tylko akwen. To przede wszystkim znakomite miejsce do spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Oprócz kąpieli, można tam również zafundować sobie przejażdżkę rowerami wodnymi (na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu), a żeby w słoneczny dzień opalić się równomiernie z każdej strony, warto zabrać ze sobą piłkę, by skorzystać ze znajdujących się obok boisk do koszykówki i siatkówki. Dla mniejszych i większych pływaków są również dwie zjeżdżalnie wodne.

Reńska Wieś koło Kędzierzyna-Koźla słynie z pożwirowego akwenu Dębowa. Ośrodek Centralny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który trzyma nadzór nad Dębową, prowadzi również wypożyczalnię łódek, kajaków i rowerów wodnych. Znajduje się tam również pole namiotowe i kempingowe, plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej. Na miejscu można również zdobyć uprawnienia ratownika lub sternika, a nawet – kiedy zechcemy trochę odpocząć od pływania – pojeździć na kucykach lub wybrać się na przejażdżkę terenową za sterami quada.

Reklama

Na kąpielsko w krasiejowskim JuraParku warto wpaść przy okazji, składając wizytę dinozaurom. Zielona Zatoka może pochwalić się ładną piaszczystą plażą, podobnie jak zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej. Wszystkie te miejsca strzeżone są przez ratowników od rana do wieczora.

Opole kusi amatorów pływania trzema kąpieliskami (Bolko, Malina i Silesia) oraz kompleksem Błękitna Fala przy Stadionie Miejskim Odry Opole. Ten przebudowany kilka lat temu obiekt zasługuje na szczególną uwagę. Składają się na niego trzy baseny z podgrzewaną wodą i trzema zjeżdżalniami. Jest również sztuczna rzeka oraz mniejsze baseniki dla maluchów. Najdłuższy z basenów o 50-metrowym torze nadaje się nawet do organizowania zawodów pływackich. Rozgrywano już na nim na przykład Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu.