Z każdym dniem wracające z afrykańskich zimowisk bociany białe są coraz bliżej Polski. W marcu docierają do Azji Mniejszej. O tym, że w środę 14 marca w ciągu kilku godzin w rejonie granicy turecko-syryjskiej przeleciało co najmniej 20 tys. tych ptaków, wiadomo dzięki tureckiemu serwisowi internetowemu KusBank, który gromadzi informacje o obserwacjach ornitologicznych.

Reklama

Swoimi spostrzeżeniami z wypraw dzielą się też polscy obserwatorzy, m.in. za pośrednictwem portalu www.AwiBaza.pl.

Doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że pokonanie odległości między Turcją a Polską zajmuje ptakom około pięciu-dziesięciu dni. To pozwala mieć nadzieję, że o ile tylko pogoda nie pokrzyżuje im szyków, wiele bocianów powinno do nas powrócić lada dzień - uważa Katarzyna Groblewska.

W poprzednich sezonach początek intensywnych powrotów przypadał po 22 marca - przypomniała.

Rzeczniczka OTOP zachęca wszystkich zainteresowanych do wypatrywania skrzydlatych zwiastunów wiosny i do udziału w kampanii Spring Alive. Wszystkich, którzy spotkają swojego pierwszego w tym roku bociana, zachęcamy do odwiedzenia strony www.springalive.net i podzielenia się tą wiosenną wiadomością - pisze.

Reklama

Bocian biały jest jednym z pięciu (obok jaskółek dymówek, jerzyków, kukułek i żołn) gatunków migrujących, jakie obserwują uczestnicy tej kampanii. Więcej informacji nt. tej inicjatywy, jak też na temat obserwacji przylotu pozostałych gatunków, można znaleźć na stronie www.springalive.net.

Reklama

Zanim przylecą bociany z Afryki, do rodzinnych gniazd wróciło już około pół setki ich krewniaków, zimujących w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). Co roku przebywają tam ptaki z połamanymi skrzydłami lub kończynami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem.

Bociany wykorzystały sprzyjająca pogodę i w ostatnich dniach wróciły do swoich miejsc gniazdowania - opowiada lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński. Gdy zdrowe osobniki opuszczały Przemyśl, trzy pary, które nie mogą latać, zbudowały gniazda na trzech usypanych z ziemi kopcach.

Szacuje się, że w naszym kraju pojawia się ok. 40 tys. bocianich par. Najwięcej jest ich w północno-wschodniej Polsce. Bocian biały uważany jest w Europie za gatunek globalnie zagrożony wyginięciem.