Premiera musicalu "Tarzan" w Zabrzu, koncert Guns N' Roses w Rybniku oraz występ zespołu Gregorian podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie znajdą się wśród atrakcji kulturalnych najbliższych miesięcy w woj. śląskim.

Reklama

W zaplanowanej na 19 maja premierze musicalu "Tarzan", która jest jedną z największych realizacji w historii Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, wystąpi ok. 70 artystów, którzy zostali wybrani w ogólnopolskim castingu. W realizacji wezmą udział m.in. akrobaci i członkowie sportowych grup gimnastycznych, wystąpi grająca na żywo orkiestra.

Jest to pierwszy projekt musicalowy na Śląsku, adresowany do szerokiej publiczności.

Musical "Tarzan" jest adaptacją filmu Disneya z 1999 roku, jego światowa prapremiera - z muzyką i tekstami piosenek Phila Collinsa - odbyła się w 2006 roku na Broadwayu. Spektakl, który cieszy się od lat dużym powodzeniem, nadal grany jest w wielu krajach i będzie także w Polsce. Przekładem tekstów na język polski zajął się Jacek Mikołajczyk, który pracował m.in. nad przekładem "High School Musical" - spektaklu, który był jednym z największych przebojów gliwickiego teatru.

Interesująco zapowiada się również program tegorocznej 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, która odbędzie się w dniach od 1 do 6 maja w Częstochowie. Na 5 maja zaplanowano koncert gwiazdy - zespołu Gregorian, męskiego chóru prezentującego utwory inspirowane tradycyjnym chorałem gregoriańskim, który łączy średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową.

Reklama

Na częstochowskim festiwalu wystąpi ponad tysiąc wykonawców z 11 krajów. Będzie można m.in. wysłuchać koncertu muzyki cerkiewnej w wykonaniu żeńskiego chóru z Bułgarii, a także wziąć udział w koncercie muzyki synagogalnej - wystąpi kantor Shmuel Barzilai z synagogi w Wiedniu. Uroczysty koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu w Bazylice Jasnogórskiej będzie zarazem głównym punktem obchodów jubileuszu 80. urodzin Wojciecha Kilara.

Reklama

Maj jest również miesiącem ważnej imprezy teatralnej, jaką są 23. Gliwickie Spotkania Teatralne, w ramach których zostanie zaprezentowanych jedenaście spektakli teatralnych z całego kraju, w tym dwa spektakle plenerowe. Prezentacje będzie można oglądać w dniach od 10 do 20 maja.

Gwiazdą tego lata będzie zespół Guns N' Roses, który 11 lipca wystąpi w Rybniku na Stadionie Miejskim. "W zeszłym roku na koncercie Bryana Adamsa pojawiło się 12 tys. osób" - poinformowało PAP biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku.

Ciekawie zapowiada się także tegoroczna edycja imprezy OFF Festival, który odbędzie się w dniach od 3 do 5 sierpnia w Katowicach. Jak wynika z informacji podawanych przez festiwalowy portal internetowy, do Katowic przyjedzie kultowy zespół Iggy And The Stooges.

OFF Festival jest organizowany od 2006 roku przez jego twórcę i dyrektora artystycznego, Artura Rojka, który otrzymał nagrodę European Festival Awards 2011 za najlepszy festiwal średniej wielkości.

Jesienią odbędzie się Rawa Blues Festival - jeden z najbardziej uznanych festiwali bluesowych na świecie. Jego twórcą oraz organizatorem jest Ireneusz Dudek, który na ostatni festiwal zaprosił największe gwiazdy bluesa związane z legendarną bluesową wytwórnią płytową Alligator Records. Na początku lutego Ireneusz Dudek odebrał w Memphis prestiżową nagrodę Keeping the Blues Alive, którą przyznała festiwalowi amerykańska organizacja The Blues Foundation.

Pod koniec lutego Rawa Blues Festival ogłosił rozpoczęcie rekrutacji zespołów zainteresowanych występem podczas 32. edycji imprezy, którą zaplanowano na 6 października. Jak co roku, wykonawcy zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 15 kwietnia. Nie wiadomo jeszcze, które z gwiazd bluesa wystąpią w ramach tegorocznej edycji.