Przebywający w Polsce z wizytą oficjalną król Norwegii Harald V i królowa Sonja zwiedzali Kraków. To, co zobaczyliśmy, zrobiło na nas duże wrażenie - ocenił Harald V. Dodał, że wraz z małżonką mieli okazję przez chwilę poczuć się w tym mieście jak turyści...

Reklama

Wcześniej królewska para podejmowała prezydenta Bronisława Komorowskiego z żoną Anną. W menu - pieczony comber z renifera, mus z pieczonego łososia i opiekana żabnica. Na przyjęciu w Teatrze Wielkim w Warszawie nie zabrakło też czegoś dla ducha. Goście wysłuchali koncertu polskich i norweskich muzyków.

Zaprezentowano utwory powstałe w wyniku współpracy artystów z Polski i Norwegii w ramach "Operacji Opera", czyli międzynarodowego projektu artystycznego.

Po koncercie zebrani przenieśli się do foyer, gdzie mieli okazję skosztować norweskiej kuchni, m.in. sałatki z kraba królewskiego, marynowanego pstrąga, pieczonego dorsza z truflami, norweskiej zupy rybnej, czy delikatnie pieczonego norweskiego łososia.

Jak zapewniał ambasador Norwegii w Polsce Enok Nygaard, potrawy zostały przygotowane przez polskich i norweskich kucharzy.

Zbliżamy się do końca blisko trzydniowej wizyty w Polsce, wizyta była potwierdzeniem bardzo dobrych relacji, jakie mamy z Polakami. Mam nadzieję, że przyniesie ona owoce w przyszłości - mówił w Krakowie dziennikarzom król Norwegii podczas krótkiego briefingu na tarasie krakowskich Sukiennic.

Dodał, że podczas pobytu w naszym kraju para królewska odbyła wiele interesujących spotkań i dyskusji, które mogą przynieść dużo dobrego w przyszłych w kontaktach między Polską i Norwegią.

Na Rynku Głównym para królewska zwiedziła Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, otwartą po kompleksowym remoncie w 2010 roku. Jej remont nie byłby możliwy bez finansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzystano też ze wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 8,7 mln euro, z czego 40 proc. to środki norweskie.

Reklama

Wyremontowaną Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach otwarto dla zwiedzających 3 września 2010 r. W zmodernizowanej galerii w Sukiennicach na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych w nowoczesny sposób eksponowane jest 195 obrazów i 19 rzeźb. Zupełną nowością są m.in. sale: multimedialna, edukacyjna i komputerowa oraz windy.

Pobyt w Krakowie był ostatnim punktem programu wizyty króla i królowej Norwegii w Polsce.