W pierwszym przypadku kwota zostanie obniżona o 80 procent i wyniesie 130 złotych. W drugim o 75 procent i wyniesie nieco ponad 160 złotych. Do tych kwot należy jednak doliczyć także cenę biletu.

Reklama

Jak twierdzą przedstawiciele PKP Intercity, przypadki pasażerów bez biletów zdarzają się sporadycznie. Kara za brak ważnego biletu na pokładzie pociągu Pendolino spełniła więc swoją rolę.

Kolejarze argumentowali, że wprowadzenie opłaty w wysokości 650 złotych oraz brak możliwości kupna biletu w pociągu podyktowane były względami bezpieczeństwa. - Chodziło o konieczność zagwarantowania każdemu miejsca siedzącego - tłumaczy Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity.

ZOBACZ TAKŻE: Alfabet wpadek Pendolino >>>

Dodatkowo 5 maja pojawi się możliwość zakupu biletu poprzez aplikację IC Mobile Navigator nawet na 5 minut przed odjazdem pociągu.

Reklama

Opłata karna za brak biletu jest stosowana we wszystkich pociągach PKP Intercity. Zgodnie z rozporządzeniem jej wysokość to pięćdziesięciokrotność najtańszego biletu, czyli 650 zł. Jednak tylko na pokładzie pociągu Pendolino nie ma możliwości kupna biletu, nawet za dodatkową opłatą.