Silny wiatr w Beskidach szczególnie odczuwalny jest powyżej granicy lasu. Trzeba bardzo uważać wędrując. (…) Temperatura w sobotę rano wynosiła w Szczyrku 6 st. C, na Leskowcu 2 st., na Markowych Szczawinach 0 st., a na Hali Miziowej -2 st. W górach było słonecznie. Śniegu leży od 10 cm w Szczyrku przez 70 cm na Klimczoku, 75 cm na Hali Miziowej do 125 cm na Markowych Szczawinach – powiedział ratownik dyżurny.

Reklama

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy on tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że jest umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach i raki lub przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.