W ramach oszczędności we wszystkich ośmiu sołectwach Gminy Poronin zostanie wymienione oświetlenie uliczne ze starych, pamiętających jeszcze lata 70-te lamp, na energooszczędne oświetlenie ledowe.

Reklama

Mając świadomość tego, jakie koszty generuje oświetlenie uliczne, podjęłam decyzję o wymianie wszystkich 900 opraw oświetlenia ulicznego w całej gminie. Pod tym kątem został przygotowany wniosek o finansowanie z Tarczy Antykryzysowej i otrzymaliśmy finansowanie na ten cel. W najbliższych dniach rozstrzygniemy przetarg i jeszcze w tym roku lampy zostaną wymienione – powiedziała PAP wójt Gminy Poronin Anita Żegleń.

Wójt dodała, że nie zdecyduje się na całkowite lub częściowe wyłączenie oświetlenia ulicznego z uwagi na bezpieczeństwo.

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Przez Poronin przebiegają droga krajowa i wojewódzka. Poza tym graniczymy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i jesteśmy gminą turystyczną – argumentowała Żegleń.

Reklama

Dzięki wymianie, zużycie prądu i pobór energii elektrycznej związanej z oświetleniem ulicznym w gminie Poronin zmaleje o około 30 do 40 proc. Inwestycja będzie kosztowała około 2 mln zł, z czego niemal 1,8 mln zł finansowania będzie pochodziło z budżetu państwa w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Roczny koszt oświetlenia ulic w Gminie Poronin wynosi ponad 250 tys. zł. Gmina w ramach grupy zakupowej ma zawarty kilkuletni kontrakt na energię elektryczną ze stałą ceną obowiązująca do końca przyszłego roku.

Jak powiedział PAP wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, sugestia wyłączania oświetlenia ulicznego pojawiła się na zebraniach sołectw.

Reklama

Szacujemy, że koszty oświetlenia ulicznego wzrosną czterokrotnie, więc czasowe wyłącznie latarni pozwoli nam zaoszczędzić, ale i tak w sumie zapłacimy więcej niż w ubiegłym roku – przekazał PAP wójt Szaflar. Oświetlenie uliczne na terenie wszystkich sołectw Gminy Szaflary będzie włączone jedynie od zmierzchu do godziny 23. Takie ograniczenie oświetlenia będzie funkcjonowało do odwołania.

Na oszczędności zdecydowała się także gmina uzdrowiskowa Rabka-Zdrój.

W związku z ogromnym wzrostem kosztów energii elektrycznej oraz przedstawionymi przez premiera Mateusza Morawieckiego założeniami tzw. Tarczy Solidarnościowej, która przewiduje m. in. zobowiązanie administracji samorządowej do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc., Gmina Rabka-Zdrój zmuszona jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego – informują władze Rabki.

Oświetlenie uliczne na terenie Gminy Rabka-Zdrój będzie wyłączone od godz. 24 do 5 rano.

autor: Szymon Bafia