Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, która przebywa w pobliżu szlaku, od piątku do odwołania zamknięty zostaje żółty szlak turystyczny: Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Przełęcz Między Kopami w obu kierunkach – brzmi komunikat TPN.

Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody, w tym ochrona procesów naturalnych. Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr. Pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują sytuację. Szlak zostanie otwarty, jak tylko sytuacja będzie bezpieczna dla tej rodziny i dla turystów – wyjaśniają władze parku.

Reklama

W sytuacji napotkania niedźwiedzia w pobliżu szlaku powinniśmy spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Reklama

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

autor: Szymon Bafia