Od 10 lipca do odwołania z powodu remontu planowane jest zamknięcie czerwonego szlaku na odcinku Orlej Perci: Skrajny Granat - Krzyżne. W czasie wakacji można się też spodziewać okresowych zamknięć innych odcinków Orlej Perci oraz na szlaku prowadzącym z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Szpiglasową Przełęcz.

Reklama

Remonty w Tatrach

Wymieniane będą łańcuchy, klamry, a także legendarna drabinka nad Kozią Przełęczą. Prace będą trudne i bardzo niebezpieczne – kluczową rolę w ich planowaniu i realizacji będzie miała pogoda – poinformowała Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Utrudnienia związane z remontami szlaków możliwe są także na odcinkach: Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa oraz odcinek Drogi pod Reglami: Mała Łąka – Kiry, jednak te szlaki nie będą zamykane całkowicie.

Na wrzesień planowany jest remont i związane z nim zamknięcie odcinka Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – tam mają być wymieniane drewniane schody.

Większość prac jest technicznie bardzo wymagająca i będzie się także wiązać z koniecznością wykorzystania helikoptera, szczególnie przy transporcie łańcuchów. W trakcie remontów często zrzucane są luźne kamienie. Brukowane są nowe stopnie skalne - wyjaśniła Kołodziejska. Jak dodała, może to "stanowić poważne zagrożenie dla turystów, dlatego musimy zamykać odcinki szlaków, a czasem wyłączać dla ruchu większe obszary”.

Zawsze staramy się, aby remonty miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia - wskazała.

Z uwagi na długo zalegającą pokrywę śnieżną w wielu miejscach remonty szlaków są możliwe do przeprowadzenia tylko latem. Trudno również precyzyjnie wyznaczyć terminy robót z uwagi na zmienną pogodę. W związku z tym bieżące komunikaty dotyczące zamknięcia szlaków będą publikowane na stornie internetowej TPN i w mediach społecznościowych.

Reklama

W polskich Tatrach dla turystów jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Kolory nie wskazują trudności szlaku.

autor: Szymon Bafia