Prezydent Bronisław Komorowski na miejsce zimowego wypoczynku wybrał ostatnio Białkę Tatrzańską. A trzeba przyznać, że ceny w Białce dobijają już do prezydenckiego poziomu. Przeskoczyły nawet najdroższe do tej pory Zakopane.

Reklama

Średnia cena za nocleg od osoby w Białce Tatrzańskiej wynosi 53 złote. Zaraz za Białką uplasowała się Szklarska Poręba (50 złotych) - wynika z zestawienia opracowanego przez serwisy lokalo.pl i otoWakacje.pl. Zakopane z kolei oferuje noclegi już średnio za 45 złotych.

Dlaczego w Białce Tatrzańskiej jest tak drogo? Główną przyczyną, a może raczej zaletą, jest infrastruktura narciarska. Nie brakuje tu tras do jeżdżenia, a atrakcyjność oferty podnosi dodatkowo wspólny skipass na wszystkie wyciągi (Białka Tatrzańska, Jurgów i Kluszkowce). To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Kotelnica to jeden z najlepszych i najpopularniejszych terenów narciarskich w kraju ze świetnie przygotowanymi trasami, a to bezpośrednio przekłada się na wysokość ceny. Drugim czynnikiem jest stosunkowo mała konkurencja, co nie sprzyja walce cenowej o klienta.

Warto dodać, że w okresie ferii ceny noclegów w pobliżu stoków rosną średnio o 30 proc. - podkreśla Radosław Dobrołęcki, kierownik serwisu lokalo.pl.

Co zatem zrobić by wypoczynek w górach nie był aż tak drogi? Przede wszystkim poświęcić więcej czasu w poszukiwania - przejrzeć oraz porównać jak największą liczbę ofert pośredników i osób prywatnych. Można też zaplanować wyjazd w terminie, kiedy ceny nie są już tak wygórowane. Na przykład pod koniec lutego lub na początku marca, już po zimowym "szczycie".

MIEJSCOWOŚĆ LICZBA OFERT ŚREDNIA CENA NOCLEGU / OSOBĘ (w złotych)
Zakopane > 800 45
Krynica 100 48
Korbielów 37 42
Szczyrk 71 42
Białka Tatrzańska 104 53
Szklarska Poręba 115 50
Sienna - Czarna Góra 45 41
Zieleniec 30 49
Muszyna i Krynica Zdrój 114 48
Kluszkowice 21 30