Rafał Sobczak z biura prasowego MSZ powiedział we wtorek PAP, że z informacji, jakie ministerstwo otrzymało od francuskiego konsula wynika, że obecnie Pastwa przebywa w ośrodku dyrekcji kontroli terytorialnej. Tam oczekuje na możliwość powrotu do Europy.

Reklama

"Według informacji, które przekazał nam Maciej Pastwa a także relacji polskiego franciszkanina, który od początku zdarzenia pomaga nam w tej sprawie, warunki w tym ośrodku są dobre, panu Pastwie nic nie dolega i czuje się dobrze" - powiedział PAP Sobczak.

Maciej Pastwa jako przedstawiciel Fundacji im. Kazimierza Nowaka miał w jednej z miejscowości niedaleko Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej pomóc w budowie studni dla miejscowej ludności. Według jego relacji 31 lipca został zatrzymany i przewieziony do aresztu za odmowę zapłacenia łapówki. Jak relacjonował PAP, skonfiskowano jego dokumenty, telefon, stracił też część pieniędzy, które zabrali policjanci.

Podróżnik do soboty przebywał w areszcie w Bangi, gdzie, jak twierdził, był dobrze traktowany. Później miał trafić do innego aresztu, gdzie warunki miały być znacznie trudniejsze.

W sprawę uwolnienia podróżnika zaangażowane jest MSZ a także konsulat Kanady (Pastwa ma podwójne obywatelstwo). Europoseł PiS Konrad Szymański złożył w piątek w sprawie Pastwy interpelację do Komisji Europejskiej i Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej.

Po wybudowaniu studni Pastwa miał pomagać w rozbudowie szkoły w sąsiadującej z Republiką Środkowoafrykańską Demokratycznej Republice Konga.