Prace przygotowania terenu pod inwestycję, które ruszyły w miejscu, gdzie przed laty znaleziono skamieniałość szczątków dinozaura sprzed 150 mln lat, prowadzone będą przez kilkanaście miesięcy. Otwarcia nowego obiektu należy się spodziewać na Wielkanoc przyszłego roku.

Reklama

Władze samorządowe Lourinhii, położonej ok. 50 km na północ od Lizbony, potwierdziły już, iż zgromadziły wszystkie niezbędne materiały do realizacji pierwszego etapu inwestycji. Sprawne ukończenie całego przedsięwzięcia uzależnione jest od szybkich wypłat środków z funduszy europejskich, które sfinansują około 95 procent inwestycji - poinformował Vital do Rosario z Urzędu Gminy w Lourinha.

Szacuje się, że całość budowy największego na świecie parku dinozaurów kosztować będzie ponad 10 mln euro. Pomysłodawcy portugalskiego Jurassic Parku przewidują, że placówka odwiedzana będzie rocznie przez 200 tys. turystów, którzy za bilety zapłacą po 12 euro.

Na terenie 25-hektarowego parku rozrywki znajdą się rzeczywistych rozmiarów modele dinozaurów, a także muzeum zawierające eksponaty znalezionych w środkowej Portugalii skamieniałości tych zwierząt. Budowa obiektu prowadzona będzie we współpracy z niemieckim muzeum dinozaurów "Dinopark" w Munchenagen.

Steven Spielberg zapewne nigdy nie przypuszczał, że jego sfilmowany projekt parku dinozaurów znajdzie tak szybko odzwierciedlenie w rzeczywistości. Kopie scenerii "Jurassic Parku" funkcjonują dziś na całym świecie, także w Polsce, gdzie kilka lat temu uruchomiono namiastkę parku jurajskiego w Solcu Kujawskim.