Turystom pokazuje się miejsca związane z wykrytymi nadużyciami w praskim ratuszu, zabiera się ich do Uścia nad Łabą - miasta, kojarzonego z niejasnym procesem prywatyzacji czeskich spółek węglowych. Oferta Corrupt Tour obejmuje oglądanie w Pradze luksusowych osiedli kadry menedżerskiej i willi lobbystów, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem - jak to określono - szpitali na peryferiach prawa.

Reklama

Korupcja w Czechach jest tak wszechobecna, a nic się z nią nie robi, więc chcieliśmy pokazać wszystkim ludziom, że można już powołać biuro podróży i organizować wycieczki na jej temat - powiedziała PAP Olga Sejrakova, przedstawicielka agencji odpowiedzialna za program.

Wyjaśniła, że jednym z celów biura jest to, by wszyscy na własne oczy zobaczyli miejsca, w których dochodzi do korupcji.

Otworzyliśmy biuro w ubiegły czwartek - powiedziała. - Na razie mamy sporo klientów. Wielu ludzi zgłasza się na kolejne wycieczki, więc w przyszłości rozważamy rozszerzenie oferty na inne obszary naszego kraju.

Corrupt Tour twierdzi na swej stronie internetowej, że Republika Czeska w kwestii korupcji ma wiele do zaoferowania turystom krajowym i zagranicznym. Motto agencji brzmi: Najlepsze z najgorszego.

Mały kraj w sercu Europy proponuje całą gamę turystycznych celów: od betonowych monumentalnych budowli aż po puste skrzynki pocztowe fałszywych firm - reklamuje się Corrupt Tour. Środowisko korupcyjne w Czechach jest niezwykle stabilne i stopniowo rośnie. Stabilne środowisko korupcyjne stwarza dobre warunki do rozwoju turystyki korupcyjnej - dodaje.

Czechy - według ubiegłorocznego raportu Transparency International - należą do najbardziej skorumpowanych państw Europy.

Argentyna ma tango, Wiedeń dobrą kawę, chcielibyśmy, aby UNESCO czeską korupcję uznało za światowe dziedzictwo kultury - kpiła podczas uroczystości otwarcia Corrupt Tour rzeczniczka tej agencji Olga Cieslarova.

Reklama