Prace prowadzone będą głównie na południowo-zachodnim wybrzeżu oraz w turystycznym regionie Algarve, rozciągającym się wzdłuż południowej linii brzegowej portugalskiej części Półwyspu Iberyjskiego. Realizacja pierwszych zadań nastąpi jeszcze przed wakacjami na plaży w Lagos, gdzie na poszerzenie przestrzeni dla plażowiczów o dodatkowe 40 metrów poniesione zostaną inwestycje w wysokości 1,79 mln euro.

Reklama

Najważniejsze, aby inwestycja została zakończona przed nadejściem pełni sezonu letniego. Jesteśmy pewni, że rozbudowa plaży szybko się zwróci, gdyż przełoży się na zwiększenie liczby turystów i wzrost obrotów dla sektora usług w naszym mieście - powiedział Julio Barroso, burmistrz Lagos.

Kolejnymi plażami, na które zostanie dostarczony dodatkowy piach to Carvoeiro, Praia Nova oraz Cova Redonda, usytuowane w pobliżu miasta Lagoa, również w Algarve. Poszerzenie plaży zaplanowano też w innych miastach regionu - Portimao i Albufeirze. W tej ostatniej główne prace modernizacyjne mają zostać przeprowadzone na plaży Coelha, uczęszczanej podczas wakacji przez portugalskiego prezydenta Anibala Cavaco Silvę.

Jak ujawnił przedstawiciel gabinetu premiera Pedra Passosa Coelho, poprawa jakości i poszerzenie portugalskich plaż prowadzone będzie także po zakończeniu tegorocznego sezonu. Ostatnie prace na portugalskim wybrzeżu mają zakończyć się wiosną 2015 r.

Portugalczycy poprzez inwestycje w rozbudowę plaż chcą przyciągnąć także surferów. Popularna wśród pasjonatów tego sportu plaża Mareta w Sagres, w południowo-wschodniej części kraju, zostanie rozbudowana za kwotę 2,5 mln euro.

Inwestycje w najlepsze plaże są zdaniem komentatorów skutecznym sposobem na zdynamizowanie lokalnej ekonomii. - Cała nasza nadzieja w turystyce. Portugalczycy muszą nauczyć się utrzymać zagranicznych turystów, głównie Hiszpanów i Niemców, którzy od lat masowo przybywają do Algarve - stwierdził Mario Ramires z tygodnika "Sol".

Portugalia posiada prawie pół tysiąca plaż morskich, z czego prawie 300 zostało w ub.r. oznakowanych międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi za spełnienie kryteriów z zakresu gospodarki ściekowej i stanu jakości wody.