Budowa miasta tylko dla kobiet ma zrealizować zalecenie rządu Arabii Saudyjskiej o stworzeniu nowych stanowisk pracy dla kobiet tak, aby mogły odgrywać większą rolę w rozwoju kraju. Miasto, które powstanie we wschodniej prowincji miasta Hofuf, około 200 km od Rijadu ma stworzyć 5 tys. nowych miejsc pracy dla Saudyjek.

Reklama

Jestem pewien, że kobiety mogą wykazać swoją skuteczność w wielu aspektach i realizować się w branżach, które najlepiej odpowiadają ich interesom, charakterowi i umiejętnościom - zapowiedział rzecznik firmy Modon, która pracuje nad projektem nowego miasta. Jak zapewnia, miasto ma zostać otwarte w przyszłym roku i będzie pierwszym z kilku planowanych tego typu ośrodków przemysłowych.

Arabia Saudyjska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw świata i najbardziej dynamicznym gospodarczo w świecie arabskim. Jednocześnie jest wśród krajów z największą dysproporcją w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn, która sięga 23 proc.

W głównej mierze dyskryminacja kobiet w pracy wynika z obowiązującej w Arabii Saudyjskiej segregacji płciowej. Zgodnie z saudyjską interpretacją szariatu, kobiety muszą być odseparowane od mężczyzn w związku, z czym, nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej, wspólnych wind i restauracji, tym bardziej pracować w tym samym miejscu.

Pomysł budowy "kobiecych miast" ma rozwiązać dotychczasowy problem zatrudnienia, ale jednocześnie uchronić mężczyzn przed skutkami postępującej emancypacji Saudyjek i utratą pracy na ich rzecz. W styczniu kobiety w Arabii Saudyjskiej dokonały, bowiem kolejnego wyłomu w patriarchalnym prawie. Zgodnie z ogłoszonym na początku roku królewskim dekretem, tylko płeć piękna może sprzedawać bieliznę dla pań. To podobno tylko początek wprowadzanych w tym państwie zmian. W najbliższym czasie podobne zasady miałyby zacząć funkcjonować także w sklepach z pozostałymi produktami przeznaczonymi typowo dla kobiet.(