Dania - Noma - restauracje

Kopenhaska Noma ponownie na czele światowego rankingu restauracji. To powrót na fotel lidera po rocznej przerwie i jednocześnie czwarty tytuł. Rok temu w rankingu brytyjskiego magazynu "Restaurant", zwyciężyła hiszpańska El Celler de Can Roca, której teraz przypadło drugie miejsce. Skład podium uzupełniła Osteria Francescana z włoskiej Modeny.
Odbierając tegoroczną nagrodę, szef kuchni Nomy Rene Redzepi powiedział, że jego pracownicy są dla niego inspiracją. Kopenhaska restauracja słynie z nietuzinkowego podejścia do kuchni nordyckiej. Specjalnością Nomy jest wędzony i marynowany kurczak z jajami przepiórczymi. Rene Redzepi zapowiedział, że to nie koniec sukcesów jego restauracji. Jest jeszcze tyle do odkrycia, tyle przepisów do napisania - dodał. W marcu ogłoszono, że w przyszłym roku na dwa miesiące przeniesie się do Japonii.
Ranking 50 najlepszych restauracji zdominowała Hiszpania. Oprócz drugiego miejsca dla El Celler de Can Roca z Girony, w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie restauracje z San Sebastian - Mugaritz i Arzak.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/bighospitality.co.uk/kd/łp