Berlin

Co ciekawe, to właśnie Berlińczycy zainicjowali obchody Nocy Muzeów. Po raz pierwszy odbyła się ona tutaj już wiele lat temu - tegoroczna edycja będzie bowiem już 35! Jako prekursorzy Niemcy mogą pozwolić sobie jednak na znacznie więcej niż inni organizatorzy. Na przykład, świętują w zupełnie innych terminach. W tym roku Noc odbywa się dwukrotnie - pierwsza miała miejsce w połowie marca, na drugą zaś należy zaczekać aż do 29 sierpnia. Ale z pewnością warto! Obchody w Berlinie charakteryzują się także tym, że co roku przyjmowany jest jakiś interesujący temat przewodni, a oprócz tradycyjnych ekspozycji przygotowywane są fantastyczne imprezy. Co więcej, w Nocy biorą udział niemal wszystkie placówki kulturalne w całym mieście. W tym czasie nie można się tutaj nudzić. Jeżeli chcielibyście się o tym przekonać, zarezerwujcie przelot i hotel na City Break Berlin i ruszajcie w drogę!

Reklama

Londyn

Jeżeli chodzi o skalę obchodów, Londyn niczym nie ustępuje pod tym względem stolicy Niemiec. Nic w tym dziwnego - przecież to światowej centrum muzealnictwa. Jest to także jedno z miast, które jako pierwsze opublikowało zapowiedzi imprez na tegoroczną Noc Muzeów. Tutaj obchody potrwają aż 3 dni, od piątku 15 maja do niedzieli 17 maja. Będzie można wziąć udział w nocnych wycieczkach mieście, które odkryje przed uczestnikami swoją historię i tajemnicę. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te placówki, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających. Przykładem może być Apsley House - niesamowita książęca rezydencja z wspaniałą kolekcją obrazów i porcelany.

Paryż

Noc Muzeów to nie tylko świetna okazja, by bezpłatnie zwiedzić znane paryskie galerie. W tym roku jedna z najciekawszych inicjatyw nie pochodzi ani z Luwru, ani z Orsay, ani z Pompidou. Bardzo ważną, a jednocześnie interesującą wystawę przygotowuje UNESCO, które ma swoją siedzibę w stolicy Francji. Organizacja zapozna swoich gości z dziedzictwem kulturowym Azerbejdżanu, przy czym przedstawiona zostanie zarówno stara, jak nowa sztuka pochodząca z tego kraju. Taka ekspozycja to część działań UNESCO, które pragnie dzięki kulturze walczyć z jakąkolwiek formą dyskryminacji. Ze względu na trudne wydarzenia na świecie tegoroczna edycja Nocy Muzeów jest więc dla nich szczególnie ważna. Dodatkowo, zaprezentowane zostaną dzieła malarskie, które znajdują się w posiadaniu organizacji - a jest to niezwykle imponująca kolekcja!

Barcelona

Noc Muzeów obchodzona jest także w Hiszpanii, m.in. w Barcelonie. Władze miasta chwalą się, że w tegorocznej edycji udział weźmie aż przeszło 70 różnych placówek kulturalnych, z najsławniejszymi i najważniejszymi muzeami na czele. To, co jednak najbardziej kusi w tym przypadku, to jednak towarzyszące wydarzeniu imprezy. Wiadomo, że Hiszpanie uwielbiają dobrą zabawę, a odbywające się co roku w Barcelonie przedstawienia i koncerty nie mają sobie równych!