- Grecja ma gotowe procedury dotyczące lata 2021 roku. Powitamy tych turystów, którzy przed podróżą albo się zaszczepili, albo wytworzyli przeciwciała, albo mają negatywny wynik badania. Wśród wszystkich turystów prowadzone będą wyrywkowe testy na obecność koronawirusa - powiedział minister podczas przemówienia transmitowanego w ramach berlińskich targów turystycznych ITB.

Reklama

Szczepienia pracowników branży turystycznej

Teocharis dodał, że po tym, gdy w Grecji zaszczepieni przeciwko Covid-19 zostaną członkowie najbardziej narażonych na zakażenie grup, szczepienia obejmą pracowników branży turystycznej.

Szef greckiego resortu turystyki wyraził nadzieję, że do lata uda się znieść większość związanych z epidemią obostrzeń. Zapowiedział też oficjalne rozpoczęcie sezonu turystycznego w Grecji na 14 maja, ale - jak dodał - pilotażowy program przyjmowania turystów ma się rozpocząć już w kwietniu. Obejmie urlopowiczów z krajów Unii Europejskiej i innych miejsc, w których program szczepień jest zaawansowany, np. z Izraela.

Teocharis wyraźnie zaznaczył, że wszystkie te plany mogą ulec zmianie, jeżeli pogorszy się sytuacja epidemiczna.

W branży turystycznej pracuje co piąty Grek

Reklama

W bardzo ważnej dla greckiej ekonomii branży turystycznej, która poważnie ucierpiała przez pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia w podróżach, pracuje co piąty mieszkaniec tego kraju - przypomina agencja Reutera. Z tego powodu Grecja wzywała do wprowadzenia ogólnoeuropejskich certyfikatów szczepień, które ułatwiłby podróże po kontynencie.

W poniedziałek wiceminister turystyki Cypru Sawwas Perdios ogłosił, że od 1 maja do kraju będą mogli przyjeżdżać turyści z Wielkiej Brytanii, którzy przyjęli już dwie dawki szczepionki. Już wcześniej ogłoszono podobne zasady dla podróżnych z Izraela. Turyści z większości obszarów UE muszą obecnie okazać negatywny wynik testu wykonanego przed podróżą na Cypr, a po przylocie przejść kolejne badanie.