Dziś Drezno nosi tytuł barkowej Florencji nad Łabą i jest metropolią liczącą ponad 500 tysięcy mieszkańców, odwiedzaną każdego roku przez ponad 10 milionów turystów. Zapierająca dech w piersi starówka Drezna powstała z ruin i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Reklama

Odrestaurowane zabytki Drezna znajdują się w obrębie starego miasta, co sprawia, że zwiedzanie jest tym bardziej przyjemne, a na każdym kroku można natknąć się na pomnik historii. Drezno zostało odbudowane z gruzów pozostałych po atakach bombowych 13/14 lutego 1945, podczas których brytyjskie i amerykańskie bombowce zrównały dużą część miasta z ziemią, a dziesiątki tysięcy mieszkańców zginęło w ogniu. Naród Saksoński jest jednak dumny i wierny ojczyźnie, mimo wojen i katastrof, między innymi powodzi tysiąclecia w 2002 roku zadbał o ożywienie tej barokowej perełki Europy.

Położona nad Łabą saksońska stolica kryje w sobie wiele ciekawostek. Największym skarbem Drezna jest zdecydowanie Frauenkirche (Kościół Najświętszej Marii Panny), największy zwieńczony kopułą protestancki kościół Europy oraz starówka z pałacem Ressidenzschloss i kaplicą zamkową, dzisiejszą katedrą katolicką. Bezwarunkowo należy jednak również zwrócić uwagę na najbardziej okazały skarbiec świata, najobszerniejszy i najbardziej znaczący zbiór porcelany, najstarszą górską podwieszoną kolejkę szynową, jak i na Hellerau – pierwsze niemieckie miasto-ogród oraz najstarszy i jeden z najpiękniejszych niemieckich Jarmarków Bożonarodzeniowych (Weihnachtsmarkt).

Prócz zachwycającej architektury i niesamowitej atmosfery Drezno oferuje również wiele doznań kulturalnych, nie tylko czarujący, styczniowy bal w Semperoper, ale i różnorodne koncerty, wystawy, muzea etc. Do najbardziej prominentnych zaliczają się: Galeria Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister) z Madonną Sykstyńską Rafaella, jednym z głównych dzieł włoskiego malarstwa renesansu, barokowy skarbiec Augusta Mocnego – Historyczne Zielone Sklepienie (Historisches Grünes Gewölbe), mieszczący w sobie prawie 3 tysiące arcydzieł sztuki złotniczej i jubilerskiej, jak i Zbiór Porcelany (Porzellansammlung), będący najbardziej wartościową i najobszerniejszą kolekcją porcelany Zachodu, zawierającą ok. 20 tysięcy unikatów m. in. chińskiej porcelany i figur z dynastii Song, Ming i Kangxi, japońskiej porcelany Imari i Kakiemon z Arity, jak i ojczystej porcelany miśnieńskiej. Prócz tych najbardziej prestiżowych zbiorów w Dreźnie znaleźć można między innymi Niemieckie Muzeum Higieny (Deutsches Hygiene-Museum), muzeum z wystawami przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych (Kindermuseum), Muzeum Broni (Rüstkammer Dresden), ukazujące rozwój broni na przestrzeni wieków, w różnych stronach świata czy Muzeum Motoryzacji (Verkehrsmuseum), w którym oprócz odrestaurowanych oldtimerów z oryginalnymi oponami podziwiać można również wagony tramwajowe, dorożki etc.

Saksońska metropolia nie składa się tylko i wyłącznie z neobarokowych fasad. Część Starego Miasta (Altstadt) począwszy od trzynawowego, odrestaurowanego dworca kolejowego do starówki i Nowe Miasto (Neustadt) tryskają nowoczesnością i wypełnione są galeriami handlowymi, ekskluzywnymi sklepikami, hotelami, restauracjami, kawiarenkami i klubami, gdzie każdy może poczuć tempo wielkiego miasta.

Należy zwrócić również uwagę na nowoczesne drezdeńskie Zoo, synagogę, Yenidze, wyglądający niczym orientalny meczet z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, budynek industrialny, który mieści dziś w sobie biura i restaurację, leżący pod Dreznem zespół pałacowo-ogrodowy Pillnitz, letnia rezydencja saksońskiego dworu czy łączące wschodnią i zachodnią część Drezna zabytkowe mosty, które ukazują czarującą panoramę miasta z obrazów Canaletto...

Parki, oferujące chwilę zadumy w cieniu drzew, magiczne staromiejskie uliczki, pozwalające poczuć dworską atmosferę, wystawne koncerty i bale, jak i szalone noce w wielkomiejskim stylu i zakupy w licznych centrach handlowych... Drezno – perełka europejskiej architektury – gwarantuje nam różnorodność doświadczeń, a takich doznań nie sposób sobie odmówić.