Rzym, Wieczne Miasto, ma niemal 2800-letnią historię. Jak podaje tradycja, zostało ono założone w roku 753 p.n.e. przez legendarnego Romulusa. Było centrum imperium, które rozciągało się od Brytanii na północy do Egiptu na południu i od Półwyspu Iberyjskiego na zachodzie aż po tereny obecnej Armenii na wschodzie. Po okresie świetności miasto przechodziło w ręce różnych władców, było siedzibą papieży, by ponownie stać się stolicą zjednoczonej Italii w XIX wieku. Bogata historia tego miejsca ma odzwierciedlenie w architekturze i kulturze, przez co Rzym jest jedną z największych atrakcji turystycznych na świecie. Znajdujący się granicach miasta Watykan przyciąga również liczne pielgrzymki chrześcijan.

Reklama

Co warto zobaczyć?

Rzym jest pełen pięknych, zabytkowych budowli, muzeów obfitujących w dzieła największych mistrzów włoskiego renesansu i baroku, a także miejsc, w których po prostu można odpocząć.

W planie podróży każdego turysty z pewnością znajdą się takie miejsca, jak Forum Romanum, najstarszy plac miejski w Rzymie, wokół którego w latach świetności Imperium ogniskowało się miejskie życie. Z pewnością też obowiązkiem jest złożenie wizyty Panteonowi – świątyni wszystkich rzymskich bóstw, jedynej budowli z czasów antycznych, która nie została w żaden sposób zmodyfikowana na przestrzeni wieków. Nikt z pewnością nie zapomni o tym, żeby zwiedzić Koloseum, słynną arenę walk gladiatorów, która stała się obiektem kultu chrześcijańskiego, a gdzie obecnie co rok, w Wielki Piątek, pod przewodnictwem papieża odbywa się droga krzyżowa.

Turyści, którzy nie fascynują się antykiem, odnajdą w Rzymie szereg miejsc, które powstały w epoce renesansu i baroku albo w tym okresie przybrały ostateczną formę. Miasto będące pod władzą papieży rozkwitło, a wiele z jego splendoru przetrwało do dzisiejszych czasów. Kaplica Sykstyńska, będąca częścią Pałacu Watykańskiego, to dowód rozkwitu Rzymu w tamtym okresie. Zdobią ją freski m.in. Pietro Perugino, Sandro Botticelliego i Michała Anioła. To tam właśnie znajdują się „Stworzenie Adama” i „Sąd Ostateczny” – jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł włoskiego odrodzenia. Nie sposób również nie odwiedzić znajdującej się na terenie Watykanu Bazyliki św. Piotra, drugiej co do wielkości świątyni chrześcijańskiej na świecie, której kopuła, zaprojektowana przez Michała Anioła, króluje nad miejskim horyzontem.

Reklama

Miasto Fontann i ogrodów

Reklama

Rzym może się poszczycić nie tylko pozostałościami z czasów rzymskiego imperium, ale również niezliczonymi, urokliwymi obiektami, które zasługują na podziw: wspaniałymi fontannami, gwarnymi placami, oraz sielankowymi ogrodami.

Rzeźbiarze renesansu tworzyli bajeczne dzieła ku chwale papieży, umiejętnie łącząc ze sobą wodę i kamień. Najbardziej majestatyczna jest Fontana di Trevi, barokowe arcydzieło dominujące nad niewielkim placem w centrum, które wieńczy akwedukt wybudowany w 19 r. p.n.e. przez Agrypę. To w niej w filmie Felliniego „Dolce Vita” kąpie się Anita Ekberg. Z kolei u stóp Schodów Hiszpańskich na Piazza di Spagna wznosi się Fontana della Barcaccia w kształcie na wpół zatopionej łodzi. Fontana dei Quatro Fiumi - Fontanna Czterech Rzek projektu Berniniego została zamówiona przez papieża Innocentego X. Cztery zdobiące ją figury są personifikacjami największych znanych wówczas rzek: Dunaju, Gangesu, Nilu i La Platy.

Piękne ogrody Rzymu zachęcają do odpoczynku w cieniu drzew i spacerów urokliwymi alejkami. Do najpiękniejszych z pewnością zalicza się park stanowiący część kompleksu rezydencji Villa Borghese. Pełen jest on fontann, świątyń stylizowanych na ruiny, rzeźb, a także kopii innych zabytków. W samym pałacu znajdują się Muzeum i Galeria Borghese, prywatna kolekcja dzieł sztuki. Największym ogrodem Wiecznego Miasta jest Villa Doria Pamphili, położony tuż przy starożytnej drodze Via Aurelia Antica. Urodę parku podkreśla przepięknie zorganizowana roślinność, a architektoniczny urok tego miejsca uwydatniają posągi rozstawione pośród alejek. Ogrody Farnese, położone na Palatynie, nieopodal Forum Romanum, założono w połowie XVI w. dla kardynała Alessandra Farnese. Powstały one na ruinach pałacu cesarza Tyberiusza, na planie podobnym do tego, na jakim budowana była siedziba władcy. To pierwszy ogród botaniczny w Europie.

Stolica Italii to niezwykle piękne miejsce, gdzie ilość atrakcji jest w stanie zadowolić każdego, niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku preferuje. Lot z Warszawy do Rzymu trwa zaledwie 2 godziny, a więc nawet weekendowy wypad do Wiecznego Miasta nie jest nierealną mrzonką. A więc benvenuti a Roma…

Cykl artykułów o najpiękniejszych zakątkach świata przygotowany został we współpracy z wydawnictwem IMP, które dla miłośników podróży przygotowało serię "Podróże Twoich Marzeń".