Do Hiszpanii można wracać wielokrotnie, by cieszyć się dobrze znanymi miejscami, ale także, by za każdym razem odkrywać jej nowe oblicza. Poniżej przedstawiamy top pięć najlepszych regionów do odkrycia w Hiszpanii, z których każdy jest nieco inny i wyjątkowy. Wszystkie mają jednak również cechy wspólne, mianowicie niezwykłą gościnność i wspaniałą kuchnię. Odkryj malowniczą Hiszpanię z Rainbow: https://r.pl/hiszpania

Teneryfa jest największą i najbardziej zróżnicowaną z Wysp Kanaryjskich. Miliony turystów przyjeżdżają tam co roku, by podziwiać tropikalną roślinność, spektakularny wąwóz Masca, wulkaniczne krajobrazy Parku Narodowego Teide, ale także liczne zabytki, w tym postkolonialne miasta, dzieła sztuki współczesnej, świątynie i ciekawe muzea. Popularne kurorty kuszą białymi, piaszczystymi plażami, wspaniałą kuchnią i klubami ze świetną muzyką, gdzie można tańczyć do rana. Rodziny z dziećmi z radością spędzą dzień czy dwa w tematycznych parkach rozrywki i w oceanariach, których na wyspie jest kilka. Miłośnicy adrenaliny znajdą tu idealne warunki do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w tym wspinaczki górskiej po wulkanach oraz uprawiania przeróżnych sportów wodnych, takich jak windsurfing i rafting.

Majorka to przepiękna wyspa na Morzu Śródziemnym, która przyciąga turystów idealną pogodą, oszałamiającą scenerią i zabytkami. Mimo, że ta największa z wysp archipelagu Balearów jest częścią Hiszpanii, to od reszty kraju odróżnia ją nieco surowe piękno krajobrazu i trudna do opisania, tajemnicza aura. Skaliste góry i porośnięte gęstymi lasami wzgórza opadają stromo ku turkusowym wodom morza. Wzdłuż malowniczego wybrzeża znajdują się rewelacyjne punkty widowiskowe rozmieszczone na urwistych klifach, wśród których ukryte są zaciszne zatoczki. Na wyspie sporo jest starych miasteczek z fascynującymi zabytkami i uroczych, cichych wiosek. Majorka oferuje unikatowe połączenie kultury i natury, jednego dnia możesz zwiedzić wspaniałą gotycką katedrę w stolicy wyspy, a następnie odpoczywać na dziewiczej plaży. Warto zwiedzić otoczone murami średniowieczne miasteczko Alcudia, XIV-wieczny klasztor kartuzów w górskim miasteczku Valldemossa, gdzie przebywał Chopin oraz eleganckie nadmorskie kurorty, takie jak Cala D’or.

Katalonia to przepiękny region położony w północno-wschodniej Hiszpanii, przy granicy z Francją i Andorą, którego uroki wykraczają daleko poza złociste plaże Costa Brava i architektoniczne cuda Barcelony. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej różnorodnych regionów kraju, obejmujący strzeliste szczyty Pirenejów i malownicze wybrzeże Morza Śródziemnego. Katalonia zachwyca bogactwem dzikiej przyrody i dziedzictwa kulturowego, lokalnymi winnicami, uroczymi wioskami i tętniącymi życiem miastami, z których największe wrażenie robi oczywiście fascynująca Barcelona. To niezwykłe nadmorskie miasto pełne jest atrakcji, takich jak klimatyczna średniowieczna dzielnica i zaskakująca modernistyczna architektura. Inne interesujące miasta to średniowieczna Girona oraz Tarragona, której historia sięga czasów starożytnego Rzymu. Miłośnicy słońca uwielbiają z kolei nadmorskie kurorty i zaciszne zatoczki na Costa Brava oraz sielankową scenerię Costa Dorada.

Andaluzja to fascynujący, skąpany w słońcu region w południowej części kraju. Zdaniem wielu turystów właśnie tutaj, wśród misternie zdobionych budowli Maurów, brukowanych uliczek średniowiecznych miasteczek i tapas barów, można poczuć prawdziwego ducha Hiszpanii. Jest to region niezwykłych kontrastów, znajdziesz tu zarówno wiekowe miasta, rozgrzane słońcem plaże Costa Almeria i Costa del Sol, jak i góry idealne do pieszych wędrówek. Andaluzja zachwyca bogatym dziedzictwem kulturowym Maurów i wybitnymi przykładami architektury islamskiej. Jednym z głównych miast w regionie jest Granada, w której widoczne są wpływy kultury mauretańskiej, żydowskiej, rzymskiej i chrześcijańskiej. Największą atrakcją jest tu niewątpliwie Alhambra – światowej sławy arcydzieło architektury, ale także liczne pałace Maurów i bajkowe ogrody, rozkwitające na surowym tle gór Sierra Nevada. Kolejne miasta, które warto odwiedzić podczas wakacji w Andaluzji to między innymi Sewilla i Kordoba. Wizyta w stolicy Andaluzji, kolebce kultury flamenco, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Warto wybrać się na spacer po najstarszej dzielnicy Santa Cruz i zwiedzić najważniejsze zabytki, w tym ogromną gotycką katedrę z mauretańską dzwonnicą La Giralda.

Asturia to jeden z tych regionów Hiszpanii, o których turyści często zdają się zapominać, gdy planują wakacje na Półwyspie Iberyjskim. A ten malowniczo piękny, zielony obszar, położony w północy części kraju nad Zatoką Biskajską ma wiele atrakcji do zaoferowania. Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą odkryć inne, zupełnie im nieznane oblicze Hiszpanii. Największą atrakcją Asturii są zapierające dech w piersiach krajobrazy, na które składają się majestatyczne Góry kantabryjskie i przepiękna linia brzegowa. Na wybrzeżu znajduje się mnóstwo wspaniałych jaskiń, z których największe wrażenie robi krasowa jaskinia Altamira w pobliżu miasteczka Santillana del Mar. Jaskinia została odkryta w drugiej połowie XIX w. i jest obecnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a słynie przede wszystkim z należących do kultury magdaleńskiej kolorowych fresków. Niesamowite wrażenie robią również wspaniałe plaże Costa Verde (Zielonego Wybrzeża) i lokalne winiarnie, choć warto podkreślić, że region słynie również z produkcji wyjątkowego cydru.