W oświadczeniu wiceprezes firmy Ewa Kanik poinformowała, że wpływ na decyzję miał "nagły spadek sprzedaży spowodowany kryzysem na rynku". Znaczenie - jak poinformowało biuro - miała także upadłość firmy lotniczej Air Poland, na bazie której biuro podróży skonstruowało swoją letnią ofertę, a także biura Sky Club, z którą Aquamaris związany był umowami czarterowymi. Ponadto bielskie biuro podróży do czwartkowego popołudnia nie otrzymało potwierdzenia rejsów od brokera GTS na wyloty z kraju między 2 a 5 sierpnia.

Reklama

Kanik napisała, że dodatkowym argumentem za ogłoszeniem niewypłacalności była odmowa kontynuowania przez ubezpieczyciela gwarancji, co doprowadziło do wycofania się inwestora zagranicznego, z którym prowadzone były negocjacje na temat wejścia do spółki i podwyższenia kapitału.

Przedstawiciele bielskiego biura podróży nie odbierali w czwartek wieczorem telefonów.

Od początku sezonu turystycznego już sześć biur podróży ogłosiło upadłość lub niewypłacalność. Upadłość ogłosiły także spółki lotnicze należące do grupy OLT Express: OLT Express Regional (realizująca loty krajowe) oraz OLT Express Poland (realizująca loty czarterowe).