Ubezpieczenie turystyczne to podstawowa ochrona, która polecana jest każdemu turyście. Można ją kupić nawet za kilka złotych za dzień ochrony. Jak to zrobić? Dowiesz się tego na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

O ubezpieczeniu turystycznym mówi się przeważnie w kontekście zagranicznego wyjazdu. Jednak może być ono przydatne również podczas krajowej podróży, zwłaszcza dla osób aktywnych. Czym więc jest ubezpieczenie turystyczne?

To tak naprawdę pakiet ubezpieczeń, który składa się z wielu ochron przygotowanych tak, by zapewnić jak najlepszą ochronę podczas podróży. W związku z tym ubezpieczyciele oferują klientom kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego, które różnią się między innymi sumami ubezpieczeń i zakresem ochrony.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Z zasady ubezpieczenie turystyczne jest dobrowolne. Jednak niektóre kraje wymagają części ochron, które znajdują się w pakiecie. Na przykład podczas podróży do Algierii czy Madagaskaru trzeba mieć wykupione ubezpieczenie kosztów leczenia. Natomiast we Włoszech wymagane jest posiadanie OC w życiu prywatnym na stokach narciarskich.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne będzie przydatne?

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia szeroką ochronę podczas podróży. Będzie ono przydatne, gdy:

-przydarzy Ci się wypadek i trafisz do szpitala,

-konieczne będzie wezwanie pomocy ratowników w górach lub na morzu,

-zachorujesz i trafisz do lekarza,

-w wyniku wypadku trafisz do szpitala i trzeba będzie zorganizować opiekę dla Twoich dzieci,

-Twoje dziecko zbije szybę w hotelu,

-potrzebna będzie pomoc tłumacza po nieszczęśliwym wypadku,

-doznasz uszczerbku na zdrowiu,

-na lotnisku zaginie Twój bagaż.

To oczywiście wybrane przykłady, które pokazują, jak szeroką ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne.

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne?

Pakiet ubezpieczeń turystycznych na zagraniczny wyjazd zawsze zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Dzięki pierwszemu z nich ubezpieczyciel zapłaci za leczenie, hospitalizację, leki i niezbędne zabiegi czy operacje. Natomiast drugie zawiera wiele usług, w tym zwiazanych z transportem, zakwaterowaniem czy wsparciem informacyjnym w razie wypadku podróżnego.

Dodatkowo pakiet ubezpieczenia turystycznego może zawierać NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu, a także sprzętu sportowego. To od turysty zależy, jaki wariant ubezpieczenia wybierze na swoją podróż.

Dlaczego sumy ubezpieczeń są tak ważne?

To jedna z ważniejszych kwestii przy wyborze ubezpieczenia. Dlaczego?

Suma ubezpieczenia wskazuje górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli to, jak wysokie odszkodowanie z NNW może otrzymać podróżny, do jakiej maksymalnej kwoty mogą zostać pokryte koszty leczenia czy wypłacone odszkodowanie z OC za spowodowane szkody – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Ubezpieczyciele oferuję pakiety z różnymi sumami ubezpieczeń. Im są one wyższe, tym lepiej, choć wiąże się to z wyższą składką.

Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa tylko w wybranych krajach – dokładnie w państwach UE, EFTA i Wielkiej Brytanii. Pozwala na niezbędne i nieplanowane leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej danego kraju na zasadach obowiązujących w danym państwie. Nie oznacza więc automatycznie darmowego leczenia.

EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, ale jest podstawą. Najlepiej w przypadku podróży po krajach UE mieć zarówno kartę, jak i polisę. EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych placówkach, akcji ratowniczej czy kosztów transportu medycznego.

Co ma cel wyjazdu do ubezpieczenia turystycznego?

Podstawową zasadą wyboru ubezpieczenia turystycznego jest dopasowanie ochrony do celu wyjazdu. Podstawowa ochrona u większości ubezpieczycieli nie obejmuje uprawiania wielu sportów, więc należy ją rozszerzyć o takie aktywności.

Na przykład w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi wskazuje się, czy celem wyjazdu jest:

-wypoczynek, zwiedzanie;

-narty, snowboard;

-nurkowanie;

-sporty ekstremalne;

-wyczynowe uprawianie sportów;

-praca fizyczna.

Dzięki wskazaniu celu wyjazdu ochrona ubezpieczenia turystycznego zostanie do niego dopasowana.

Czy ubezpieczenie turystyczne można kupić już po wyjeździe za granicę?

Tak, ubezpieczenie turystyczne można kupić także po wyjeździe z Polski lub kraju zamieszkania. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji część ubezpieczycieli wprowadza karencję. Tak więc ochrona zadziała dopiero po kilku dniach od opłacenia składki. Karencja może wynieść od kilku godzin (np. 4 godziny) do kilku dni (zazwyczaj 3).

Czy ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet?

Zakup ubezpieczenia turystycznego przez internet to najwygodniejszy sposób na ubezpieczenie się przed wyjazdem. Najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, tak samo jak robi się to w przypadku ubezpieczenia samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od wielu zmiennych w tym od długości ochrony, zakresu ochrony, liczby ubezpieczonych, miejsca wyjazdu i wskazanego celu wyjazdu. Podstawowe ubezpieczenie można kupić już od około 3 zł za dzień. To niewiele patrząc, na jak duże wsparcie można liczyć w przypadku choroby lub wypadku.