- Aż trudno w to uwierzyć, ale od 27 maja do 23 czerwca w porównaniu z tym sam okresem rok wcześniej liczba rezerwacji na wyjazdy do Egiptu wzrosła o 25 proc. - mówi w rozmowie z dziennik.pl Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Reklama

Związek zbiera dane z systemów rezerwacji ponad 3 tys. biur podróży.

Ze statystyk wynika także, że tylko w ostatnim tygodniu wzrosty sięgnęły około 16 proc. Jednocześnie od jesieni zeszłego roku zanotowano spadek o 11,6 proc.w porównaniu z analogicznym okresem z poprzedniego sezonu.

- Widać, że Polacy są narodem, który trudno przestraszyć - komentuje Krzysztof Piątek. I wskazuje, że potwierdza to także zestawienie najpopularniejszych kierunków wyjazdowych rodaków. - Tu nic się nie zmieniło. Egipt znajduje się na drugim miejscu, tuż za Grecją - dodaje.

W miniony piątek, na dwa dni przed rocznicą inauguracji prezydenta, na główne ulice stolicy Egiptu wyszło kilka tysięcy osób.

Reklama

Opozycja, która deklaruje, że jej postulaty popiera co najmniej 15 mln Egipcjan, wzywa Mursiego do rezygnacji z urzędu.

Reklama

Służby bezpieczeństwa już rozmieściły dodatkowe oddziały wojska zarówno w Kairze, jak i w innych egipskich miastach. Sam Mohammed Mursi ostrzega, że protesty mogą sparaliżować Egipt.

W związku z falą zamieszek ostrzeżenie wydało polskie MSZ, które odradza wyjazdy do Kairu i innych dużych miast.

Całość komunikatu MSZ:

W związku z zaplanowanymi na najbliższe dni demonstracjami i możliwością eskalacji sytuacji bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Kairu i innych dużych aglomeracji miejskich Egiptu. Obywatele polscy przebywający w Egipcie w takich właśnie skupiskach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się w najbliższych dniach do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca w szczególności unikanie miejsc publicznych: bazarów, muzeów, centrów handlowych oraz monitorowanie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej Ambasady RP w Kairze i informacji w mediach lokalnych. (...)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje jednocześnie za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym. Osobom tam przebywającym Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie zdecydowanie odradza jednak wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu.