Pafos przyjezdnych przyciąga od stuleci, bo to miasto, w którym teraźniejszość w cudowny sposób miesza się z historią, klimat zimą ogrzewa, a latem nie męczy jak w innych miastach basenu Morza Śródziemnego. To miejsce, które odgrywało ważną rolę w greckiej mitologii, przyciąga smakoszy i miłośników wina. W tym roku powód jest jeszcze jeden - bez względu na to, kiedy tu dotrzecie, na pewno nie będziecie się nudzić.

Reklama

Cypryjskie miasto jest jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury. Ciężko wymienić wszystkie imprezy, które się z tej okazji odbędą, bo jest ich ponad trzysta. Co ważne zaspokajane są różne gusta – będąc miłośnikiem muzyki, będziemy mogli uczestniczyć zarówno w koncercie muzyki kameralnej, jak i w plenerowym i hucznym występie Gorana Bregovica.

Shutterstock

Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce 28 stycznia. Mamy tu i wielką galę, ale nawet idąc na małe espresso do kawiarni będziemy mogli obcować z najlepszymi twórcami z Europy dzięki programowi o uroczej nazwie „Espresso Solo Espressivo”. Muzyka, teatr, sztuka będą wszędzie. Szczegółowy ich program znajdziecie na stronie internetowej. Prawda jest i taka, że nie za bardzo będzie jak od nich na tak małej przestrzeni uciec. Pafos to małe miasteczko, liczące (bez turystów) trochę powyżej 30 tysięcy mieszkańców.

Media
Reklama

Tym, co przyciąga przybyszy z północy (do takich zaliczani są Polacy) jest klimat. Pafos położone jest na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Klimat, jaki tu panuje, sprawia, że właśnie ludzie z takich krajów jak Polska czy Niemcy kochają tu przyjeżdżać. Latem upały nie doskwierają tu tak okrutnie – średnia temperatura tylko w sierpniu przekracza 30 stopni. Zimą jest to przyjemne do zniesienia 17-19 stopni w dzień i około 8-9 w nocy. Przyjazd tu zapewnia tez nasłonecznienie – mamy tu aż sześć razy więcej godzin słonecznych niż w tym zimą w Polsce. Zdecydowanie mniej pada – w styczniu liczba dni deszczowych to około dziesięciu. Natomiast od maja do września panuje tu pora sucha.

Jedną z imprez, które corocznie tu przyciągają tłumy jest festiwal wina, który organizowany jest na przełomie sierpnia i września. O tym że na wyspie od tysiącleci wino jest najwyższej próby wiedzą razem wszyscy. Ale w Pafos organizowany jest też festiwal piwa (odnajdziecie go tutaj, czyli na FB), a złocisty płyn warzony na wyspie zaskoczy największych koneserów. Tych, którzy poszukują wrażeń estetycznych przyciągnie majowy festiwal kwiatów, które wiosną wyglądają ze wszystkich ogrodów, klombów i skwerów. Coś musiało tu niegdyś przyciągnąć boginię miłości Afrodytę, która jeśli wierzyć mitologii, właśnie to miejsce wybrała, by wynurzyć się z morza i zmienić ówczesny świat.
Ceny lotów na Cypr sprawdzisz na stronie FRU.pl

Media