Kto choć raz będąc w Pradze nie czekał z aparatem w dłoni przed Ratuszem Staromiejskim? Za każdym razem, kiedy ma wybić pełna godzina, tłumy turystów czekają pod wieżą. Nie ma się co dziwić - Praski Orloj jest według jednym z najpiękniejszych zegarów na świecie.

Reklama

Zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza ma już ponad 600 lat. Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku, czyli wtedy, kiedy była bitwa pod Grunwaldemm przez Mikuláša z Kadania na zlecenie ówczesnych radnych. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej stronie Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.

Codziennie przed Ratuszem gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie niezwykłego spektaklu. Praski orloj jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach, jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać także w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi zegar astronomiczny z XV wieku. Również wieża ratuszowa w mieście Litomyšl została ozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie na Morawach.

Loty do Pragi kosztują w lutym i marcu nawet mniej niż 260 złotych (dane za Fru.pl, styczeń 2017)