Fascynujący Orient

Reklama

W Azji każdy Europejczyk odkryje coś dla siebie – tu wszystko jest zaskakujące i inne, a zarazem ciekawe. Wyprawa do świata tak odmiennego kulturowo wymaga otwartości, a odwdzięczy się niezwykłymi doznaniami. Na początek warto wybrać azjatyckie tygrysy – m.in. Hongkong, Singapur czy Tajwan, albo kierunki popularne turystycznie – jak np. Wietnam, Bali czy Indie. Dla kochających egzotykę i tradycyjne kultury polecamy Kambodżę lub Indonezję, a spragnionym plażowania cudowne Malediwy.

Tajlandia – bijąca rekordy popularności

Tajlandia cieszy się ogromną popularnością wśród par, zwłaszcza tych, które planują miesiąc miodowy – jest względnie bezpiecznym i przystępnym cenowo wyborem, ale i zapewnia moc egzotycznych atrakcji. Słynie m.in. z rajskich plaż o drobnym piasku, świetnym warunków do uprawiania sportów wodnych, egzotycznych parków narodowych, pełnej nieznanych smaków kuchni, ale i zabytków oraz mocy rozrywek. Warto wybrać się m.in. do Bangkoku, miasta o wielu obliczach, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, a kultura Wschodu z wpływami Zachodu. Wrażenie robią m.in. majestatyczne świątynie – na czele z Wat Pho, najstarszą świątynią w mieście, tętniące życiem nocnym ulice i głośne targowiska, Muzeum Narodowe, Wielki Pałac z posągiem Szmaragdowego Buddy, targowiska na łódkach, gdzie można kupić lokalne specjały.

Pekin – Zakazane Miasto

Pekin słynie jako jedno z najciekawszych architektonicznie miast – nie tylko w Azji, ale w ogóle na świecie. Jest znakomitym przykładem, jak tradycyjna zabudowa współgra z nowoczesnymi konstrukcjami. Jego przemiana wiąże się z organizacją Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku – w zasadzie miasto stworzono niemal od podstaw, od nowa. Warto się tu wybrać, aby poznać jego historyczną duszę, gdyż niedługo zapewne ją straci… Za symbole Pekinu uchodzi m.in. plac Tiananmen, największy plac na świecie i serce stolicy, Wielki Mur Chiński, Niebiańska Świątynia, Pałac Letni, a także muzeum zwane Zakazanym Miastem, jeden z największych kompleksów pałacowych świata i największa atrakcja Pekinu. Podobno, według legendy, znajduje się tu 9999 pokojów! Chiny są wybierane przez pary, które szukają odmiany i prawdziwej egzotyki. W tym kraju naprawdę wszystko wygląda inaczej.

Shutterstock

Miasto na pustyni

Dubaj zaskakuje nowatorską architekturą i dynamicznym rozwojem – jeszcze nieco ponad 20 lat temu w jego miejscu była… pustynia! Obecnie zachwyca majestatycznymi budowlami, zaawansowaniem technologicznym, dynamiką i rozwiązaniami, o których mówiło się „mrzonki architektów”. Oblicze Dubaju przez lata zmieniło się diametralnie – powstały tu ogromne rezydencje, nowoczesne biurowce, Wyspy Palmowe. Jest też największe centrum handlowe na świecie – Dubai Mall. To świetny kierunek dla tych, którzy chcą doświadczyć odrobiny ekstrawaganckiego luksusu.

Wakacje w raju

Przepiękne złote plaże i bujna dziewicza przyroda tropikalna – oto czym najbardziej kusi Sri Lanka! Ponadto gościnni mieszkańcy, wspaniała pogoda przez cały rok i pyszna kuchnia… Nie bez powodu podróżnik Marco Polo uznał ją za najwspanialszą wyspę świata, a Gandhi twierdził, że piękno Sri Lanki jest niedoścignione. Trudno konkurować z pełną soczystej zieleni dżunglą, Parkiem Narodowym Wilpattu, polami ryżowymi, plantacjami cejlońskiej herbaty, górami czy wodospadami. Warto poznać Sri Lankę dokładniej, gdyż poza plażami kryje moc innych atrakcji. Fascynuje już sama – jakże bogata – historia, o czym niejednokrotnie można się przekonać w trakcie zwiedzania. Warto podziwiać kolonialną architekturę w Galle, wielką atrakcją jest też Kandy, historyczna stolica wyspy. To tutaj znajduje się m.in. ząb Buddy, najważniejsza relikwia dla buddystów. Dopiero po intensywnym zwiedzaniu można udać się na zasłużony odpoczynek na egzotyczną plażę o miękkim piasku, m.in. do Beruwali czy kurortu Kalutara.

Zanim wyruszysz…

Przed złożeniem rezerwacji na lot do Azji, warto się upewnić, że mamy potrzebne dokumenty – przede wszystkim dowód osobisty ważny co najmniej sześć miesięcy. Bywa też wymagany paszport oraz wiza, głównie w krajach egzotycznych. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są strony ambasad, ewentualnie także strona polskiego MSZ.